;

Uchopovače pro flexibilní použití robotů

Články 30. 06. 2019

Uchopovače pro flexibilní použití robotů

Trh kolaborativních robotů (kobotů) a lehkých průmyslových robotů je na vzestupu a čeká je slibná budoucnost. Uplatnění najdou zvláště při výrobě malých sérií produktů v malých a středních firmách. Snadnou přestavitelnost robotů a kobotů umožňují vhodné uchopovače, snímače síly a krouticího momentu. Právě toto vybavení dodává společnost OnRobot. Uchopovače, snímače a rychloupínače společnosti OnRobot slouží při různých operacích jako přemísťování předmětů, obsluha strojů, montáž či svařování v různých oborech, především ve výrobě automobilů, potravinářství nebo výroba elektroniky. V nabídce OnRobot jsou uchopovače o různé nosnosti, typ RG2 pro zvednutí a umístění předmětů o hmotnosti do 2 kg nebo RG6 s nosností až 6 kg.

Na Hannover Messe 2019 byl oceněn uchopovač Gecko, který je inspirován chodidlem gekona, takže může uchopovat plastové kovové i leštěné výrobky, kartonové, dřevěné i skleněné předměty, aniž na nich zanechá nějaké stopy.

Uchopovač s hmatovým smyslem RG2-FT dokáže vnímat objekty pomocí vestavěného snímače síly a momentu. Díky tomu uchopí díl, předá ho kontrolorovi kvality, poté jej opět převezme a vloží do stroje. Pro manipulaci s plechy dodává OnRobot vakuový uchopovač VG10 s přísavkami. Rychlé přepínání mezi uchopovačem RG2 a vakuových uchopovačem VG10 zajistí rychloupínač (Quick changer).

Společnost OnRobot se sídlem v dánském Odensee má asi 130 zaměstnanců a rozsáhlé výzkumné a vývojové aktivity. Cílem společnosti je dodávat co nejširší sortiment nástrojů pro robotická ramena a softwarových systémů a stát se jednotným kontaktním místem pro kolaborativní robotiku.

Zdroj: http://www.automa.cz/cz/web-clanky/uchopovace-pro-flexibilni-pouziti-robotu-0_12223/

Autor: Tomáš Vrána

Další články