Ukradli půl miliardy korun v kryptoměnách za 12 sekund

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 19. 05. 2024

Ukradli půl miliardy korun v kryptoměnách za 12 sekund

Dva bratři, kteří studovali na jedné z nejprestižnějších univerzit v USA, byli obviněni z krádeže 25 milionů dolarů (cca 571 milionů korun). Celé to zvládli za až neuvěřitelně krátkou dobu. Informaci přinesl web BBC.

Čtyřiadvacetiletý Anton Peraire-Bueno a osmadvacetiletý James Peraire-Bueno jsou obviněni z podvodu a praní špinavých peněz. Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že takto provedená údajná loupež je vůbec první svého druhu.

Dvojice, která vystudovala Massachusettský technologický institut (MIT), podle prokuratury trestný čin spáchala v dubnu 2023. „Bratři Peraire-Buenové ukradli 25 milionů dolarů v kryptoměně ethereum prostřednictvím technologicky sofistikovaného a špičkového schématu. Celou akci plánovali několik měsíců a provedli během několika sekund,“ uvedla zástupkyně generálního prokurátora Lisa Monacová.

Dodala, že při rozkrývání „prvního podvodu svého druhu a praní špinavých peněz“ sehráli klíčovou roli agenti daňového úřadu (IRS).

Prokurátoři tvrdí, že oba pachatelé využívali vysoce specializované dovednosti, které se naučili na „jedné z nejprestižnějších univerzit na světě“. Díky tomu ovládali proces ověřování transakcí v platformě Ethereum.

Schéma obžalovaných zpochybňuje samotnou integritu blockchainu,“ uvedl ve středečním prohlášení americký státní zástupce Damian Williams. Odkazuje při tom na veřejnou účetní knihu, která zaznamenává kryptografické platby.

Bratři údajně okrádali obchodníky s ethereem tak, že podvodně získali přístup k probíhajícím soukromým transakcím a následně transakce pozměnili, aby získali kryptoměny svých obětí. Proces, který podle vyšetřovatelů označovali jako „Exploit“, trval jen několik sekund.

Když byli bratři konfrontováni zástupcem společnosti Ethereum, odmítli podle úředníků finanční prostředky vrátit a podnikli kroky k vyprání a ukrytí ukradených zisků. Prokurátoři upozorňují, že je to vůbec poprvé, kdy byla taková „nová“ forma podvodu předmětem trestního obvinění.

Pokud budou bratři shledáni vinnými, hrozí každému z nich více než 20 let vězení.

Autor: Petr Pláteník

Další články