Umělá inteligence z Česka může trasovat koronavirus, zabezpečit školy nebo stavby

Články 07. 09. 2020

Umělá inteligence z Česka může trasovat koronavirus, zabezpečit školy nebo stavby

Systém od firmy Cogniware už využívají silové složky zemí Středního východu, mezi něž patří například Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Jordánsko nebo Bahrajn. Po úspěchu na Středním východě chce česká společnost uplatnit své zkušenosti i doma. A to nejen při boji ze zločinem.

Policie a armáda v asijských státech vytěžuje český systém především při odhalování terorismu a vyšetřování trestné činnosti. Podklady pro vyšetřování (dokumenty, e-maily, SMS zprávy apod.) jsou uloženy do jednoho úložiště a systém automaticky vyhledává vztahy mezi informacemi, které získává z těchto zdrojů.

„Zločin a kriminalita vrhají dlouhé stíny a úkolem našeho systému je na ně posvítit. Umělá inteligence dokáže překazit vysoké procento zločinných úmyslů, a proto o systémy, které ji využívají, jeví enormní zájem bezpečnostní složky prakticky všech zemí,“ říká Ján Račko, majitel společnosti Cogniware.

Produktivní potíže s koronavirem

Do rozvoje produktu umělé inteligence na čas zasáhla pandemie koronaviru – znemožnila totiž českým konzultantům přibližně na dva měsíce cestovat, veškeré práce se tak musely odehrát na dálku. „Bahrajn a Keňa ale začaly uvažovat o tom, že si náš systém pořídí pro zmapování trasy lidí nakažených koronavirem, aby mohly lépe podchytit šíření viru,“ uvádí Walter Pavliš, obchodní ředitel Cogniware.

Nejen ve světě ovšem slaví systém vyvinutý Cogniwarem úspěchy, firma totiž vyhrála soutěž vypsanou českým Policejním prezidiem. Naše policie tak může využívat systém, který v necelé vteřině porovná fotografii s databází, kde jsou miliony záznamů, a odstraní tak mnohahodinovou rutinní práci. 

Ochrana osobních údajů především

Umělá inteligence Cogniware podporuje také bezpečnost na českých školách. Umí například identifikovat, zda se někdo nesnaží do školy pronést zbraň. Na stavbách zase dokáže zjistit, kdo nemá na hlavě bezpečnostní přilbu či další ochranné pomůcky.

„Náš systém je všestranný a umí neuvěřitelné věci, ale jeho funkce se omezují a přizpůsobují právní úpravě v jednotlivých zemích, především zákonům na ochranu osobních údajů,“ dodává Račko.

Česká firma se aktuálně účastní mezinárodního projektu na vyhledávání teroristů po celém světě. Společně s partnery z Itálie, USA, Austrálie a Spojených arabských emirátů rozšiřují systém Cogniware Insights o možnosti analýzy sociálních sítí a odhalení podezřelých vzorců chování. 

Autor: Tomáš Vrána

Další články