;

UPS testuje v provozu samořiditelné tahače

10. 09. 2019

UPS testuje v provozu samořiditelné tahače

Společnost UPS se prostřednictvím dceřiné firmy UPS Ventures stala menšinovým podílníkem ve společnosti TuSimple zabývající se autonomními vozidly. A spolu na trase v Arizoně rozjely projekt testování samořiditelných tahačů.

Kamiony přepravují zásilky UPS mezi městy Phoenix a Tuscon. Jelikož současná americká legislativa neumožňuje nasazení zcela autonomního vozidla ve veřejné dopravě, je v kabině vždy přítomný i řidič a technik. Řízení tahače obstarává ale výhradně počítač, oba lidští členové posádky jsou zde jen pro případ nouze.

I když nasazení plně autonomních vozidel bez řidiče bude ještě vyžadovat hodně práce, z pohledu vývoje i legislativy, jsme nadšeni z technologických pokroků, kterých firmy jako TuSimple dosahují například v technologii brzdění,“ vysvětluje Scott Price, ředitel pro strategický rozvoj a transformaci UPS, proč se rozhodli ještě prohloubit započatou spolupráci s fimou TuSimple.

Všechny tyto technologie kladou důraz na zajištění bezpečnosti a nabízejí další zlepšení, která najdou uplatnění i před tím, než bude vize plně řiditelných vozidel převedena do praxe. A UPS, s vedoucím postavením, bude tyto technologie ve své flotile nasazovat mezi prvními,“ doplňuje další výhody společného postupu Price.

Technická řešení pro těžké tahače

Služba přepravy s pomocí samořiditelných vozidel byla spuštěna v květnu 2019. TuSimple a UPS v průběhu testovacích jízd monitorují vzdálenost a čas autonomní jízdy, data o bezpečnosti provozu a času přepravy. Testování samořiditelných vozidel v UPS nahlížejí jako součástí vyhodnocování pokročilých technologií v provozované celosvětové inteligentní přepravní síti.

Zdroj: TuSimple

Firma TuSimple jako taková vyvíjí technická řešení, která umožní přepravním firmám nasadit samořiditelné těžké tahače – stroje, jejihž hmotnost je větší než 15 tun a typicky mají tři a více náprav. Společnost UPS kupříkladu uzavírá nyní smlouvy s externími přepravními společnostmi na období hlavní přepravní sezóny. Nasazení samořiditelných tahačů by tak v budoucnu podle společnosti TuSimple mohlo snížit průměrné nákupní náklady na přepravu o 30 %.

A jsou zde i další výhody. „Společnost TuSimple je přesvědčená, že uvedení prvního autonomního nákladního vozidla na trh může přispět ke zlepšení bezpečnosti provozu,“ vyjmenovává jednu z nich Xiaodi Hou, zakladatel, prezident a CTO firmy TuSimple.

Autor: Petr Pláteník

Další články