USA omezily prodej technologií čínským subjektům

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys Technologie 14. 03. 2023

USA omezily prodej technologií čínským subjektům

Bidenova administrativa uvalila restrikce na prodej některých amerických technologií 37 společnostem a organizacím, tři čtvrtiny z nich sídlí v Číně. Patří mezi ně subjekty, které podle ministerstva obchodu podporovaly modernizaci armády Pekingu nebo vyráběly technologie, u nichž hrozilo, že budou zneužity pro vojenské účely. Vláda USA v posledních týdnech varovala, že Čína se může připravovat na poskytnutí vojenské podpory Rusku při jeho válce na Ukrajině.

Mezi Spojenými státy a Čínou panuje napětí kvůli možnému zapojení Pekingu do války. Ministr zahraničí Antony J. Blinken minulý měsíc uvedl, že Čínu varoval před „vážnými důsledky“, pokud by Peking dodával zbraně nebo munici Rusku.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek reagovalo obviněním Spojených států z vytváření záminek k potlačování čínských podniků a jejich diskriminaci. Rovněž popřelo, že by Čína dodávala zbraně Rusku, ale také se ani nezabývalo tím, zda o tom v budoucnu uvažuje. „Čína je silně nespokojena a staví se proti tomuto jednání,“ uvedla mluvčí ministerstva Mao Ning pro NY Times.

B.G.I, Inspur a další

Mezi společnostmi na seznamu jsou i jednotky čínské genetické společnosti B.G.I. Bidenova administrativa uvedla, že B.G.I. přispěla k čínským vládním sledovacím programům, které byly využívány k represím vůči etnickým menšinám prostřednictvím sběru a analýzy genetických dat. Podle ministerstva obchodu by technologie těchto společností mohly být využívány také v čínských vojenských programech.

Čínská společnost Inspur, která se zabývá cloud computingem, byla na seznam zařazena kvůli snaze získat americké technologie na podporu modernizace čínské armády.

Bidenova administrativa zařadila tyto společnosti na tzv. seznam subjektů, který jim zakazuje nakupovat americké součástky a technologie, pokud jejich dodavatelé nezískají zvláštní licenci.

Některé čínské firmy byly obviněny z toho, že dodávaly nebo se snažily dodávat zboží íránské společnosti, která byla dříve potrestána za vazby na íránské ministerstvo obrany. Další čínské subjekty, které byly ve čtvrtek zařazeny na černou listinu, přispívaly k „programům balistických raket, které vzbuzují obavy“, včetně pákistánského, uvedlo ministerstvo obchodu.

Na seznamu jsou i ruské, běloruské nebo tchajwanská firmy

Na seznam byly rovněž přidány společnosti z Běloruska, Ruska a Tchaj-wanu, které podle administrativy významně přispěly asistencí ruskému vojenskému průmyslu. Administrativa uvedla, že zvyšuje úsilí o potírání zprostředkovatelů, kteří pomáhají Rusku vyhýbat se sankcím, jež mají omezit jeho schopnost financovat válku. V oznámení vydaném společně ministerstvy obchodu, financí a spravedlnosti se uvádí, že převodní místa v Číně, včetně Hongkongu a Macaa, mohou být využívána k nelegálnímu přesměrování zásilek do Ruska a Běloruska.

Autor: Alena Burešová

Další články