USA plánují modernizovat svůj jaderný arzenál

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Politika 02. 01. 2024

USA plánují modernizovat svůj jaderný arzenál

Spojené státy chtějí utratit 1,5 bilionu dolarů (zhruba 33,5 bilionu korun) v iniciativě, kterou někteří označují za zbytečnou. Informuje o tom web Scientific American.

Rusko a Spojené státy už jeden závod v jaderném zbrojení absolvovaly. Utratili jsme biliony dolarů a podstoupili neuvěřitelná rizika v chybné snaze o bezpečnost,“ napsal v roce 2016 bývalý americký ministr obrany William J. Perry. „Závody ve zbrojení lze vyhrát jen jedním způsobem: odmítnout se jich účastnit.“

Jaderné relikvie

Americké jaderné složky stále čítají zhruba 3 700 zbraní, z nichž přibližně 1 700 se nachází ve stavu pohotovosti a zbytek je uložen ve skladech. Jde o sílu, která může způsobit zničení lidstva a pozemské biosféry. Přitom snížení počtu, a tím i rizik těchto zbraní je zodpovědnost, kterou USA a Sovětský svaz poprvé uznaly už na konci 60. let 20. století.

Spojené státy se i přesto nyní pouštějí do neuváženého vzkříšení jaderných sil z dob studené války. Středobodem vládního návrhu je nabídka v hodnotě 100 miliard dolarů na naplnění 450 jaderných sil v pěti vnitrozemských státech stovkami jaderných raket. Tyto relikvie, vybudované ještě předtím, než se střely odpalované z ponorek staly přesnými a nevystopovatelnými, jsou nyní ospravedlňovány jako „jaderná houba“, která má pohltit ruský útok na USA.

Přitom i jen omezená jaderná válka kupříkladu mezi Indií a Pákistánem by zabila desítky milionů lidí na celém světě a způsobila globální hladomor. Těžko pak mohou Spojené státy požadovat, aby ostatní národy odzbrojily, když zároveň s tím znovu budují vlastní jaderný arzenál.

Nové závody ve zbrojení

Zbraňové testy výbuchů z doby studené války zanechaly všechny části zemského povrchu kontaminované plutoniem, přičemž horká místa, jako je Rocky Flats v Coloradu a Hanford ve státě Washington, si stále žádají desítky miliard dolarů na vyčištění. Smlouva START z roku 1991, která ukončila studenou válku, zcela jasně formuluje, že „jaderná válka by měla zničující důsledky pro celé lidstvo … nelze ji vyhrát a nesmí se v ní nikdy bojovat“.

Toho, že závody ve zbrojení ustaly, litují nejvíce akcionáři podniků angažovaných do obranného průmyslu a vojenští kontraktoři. Jistě by bylo levnější, bezpečnější a chytřejší postavit v místech jaderných sil továrny, univerzity nebo výzkumné laboratoře, vybudovat tam nízkonákladové bydlení vedle nových strojírenských nebo biomedicínských kampusů, a to za zlomek ceny rekonstrukce sila. Devět set jaderných raket na palubách amerických ponorek bude mezitím odrazovat od obávaného prvního úderu, kvůli kterému se původně budovaly zastaralé pozemní rakety na počátku studené války.

Startují znepokojivé nové závody ve zbrojení,“ prohlásil v září generální tajemník OSN António Guterres. „Je to šílenství, kterému musíme zabránit.“ Neexistuje totiž dobrý způsob, jak použít jaderné zbraně. Měly by existovat pouze v dostatečně velkém počtu, aby odradily ostatní od jejich použití, což již hojně dělají.

Autor: Petr Pláteník

Další články