Za 20 let se budou aplikace samy vyvíjet na lusknutí prstu

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys Lidé Technologie 06. 10. 2022

Za 20 let se budou aplikace samy vyvíjet na lusknutí prstu

Hra Alteration je první koncept toho, jak by mohl do budoucna fungovat IT svět. Její základ se generuje sám podle toho, jak vy hrou procházíte, co tam zažíváte a jaké emoce máte. Kus práce jsme si zjednodušili tím, že ji vytváří umělá inteligence, říká Michal Košek, CEO společnosti eMan. 

Ve společnosti eMan se zaměřujete na digitální transformaci firem a jedním z těžišť je vývoj mobilních aplikací. Jaké jsou největší trendy a jaké budou?

Nezabýváme se jen vývojem mobilních aplikací. Specializujeme se i na digitalizace společností jako takových. Myslím si, že největším trendem v budoucnosti bude digitalizace vnitřních procesů společností, racionalizace jejich fungování a efektivita jejich vlastní práce. Protože v současnosti vidíme velký nedostatek lidských sil a zdrojů obecně. A tyto zdroje musí nahrazovat technologie.  To vede k nasazování nových technologií jako strojové učení nebo automatizace. To jsou ty největší trendy.

S nástupem na pozici CEO jste zmiňoval, že jedním z trendů budoucnosti je blockchain nebo obecně AI technologie, proč právě tyto technologie? 

Pro běžného člověka je těžko pochopitelné, co je to blockchain nebo umělá inteligence (AI). Myslím si, že budoucnost mají ty technologie, které pomohou. Buď nahradí lidskou sílu nebo pomohou lidem při jejich každodenní práci. Je otázkou, jestli to bude blockchain, umělá inteligence nebo strojové učení. Snažím se to přirovnat k zavádění železniční dopravy. Když se na severu Moravy zakládala, tak se používala jen na dopravu materiálu a až později se přišlo na to, že má i další využití – tím byla doprava osobní. Co přesně to bude, je otázkou. My věříme, že decentralizovanost aplikací a AI mohou být jedny z trendů. 

V minulosti se eMan vyjádřil, že všechny tyto trendy mohou hrát velkou roli i ve veřejném sektoru. Jakým způsobem je lze implementovat?

Myslím si, že to smysl má. Zásadním problémem digitalizace ve státní správě je legislativa. Legislativní proces je poměrně dlouhý. Jakákoli technologie, která pomůže efektivnímu fungování státní správy, je dnes bohužel neefektivní. Ať je to blockchain nebo fungování úřadu, není to vina lidí za přepážkou ale legislativy. Cokoli pomůže zdigitalizovat fungování státních institucí, bude jedině dobře. 

Decentralizované databáze mohou využít soukromé společnosti. Považujete blockchain za klíč k snazšímu a bezpečnějšímu přenosu dat?

Blockchain je technologie a nástroj. Decentralizovanost aplikací, decentralizovanost dat – nikdo data nevlastní. To souvisí s pojmem web 3.0 s tím, že kdokoli, kdo dnes chce a má technologickou kompetenci, ať už je to bitcoin, který byl první aplikací tohohle typu, může udělat mnoho aplikací, které dnes živí spousty firem. Je jasné, že my jsme dnes v propadu tohoto trhu, ale je to jen o adaptaci nových technologií do běžného života. 

Jedním z klíčových slov současnosti je internet věcí, jak k tomu přistupují vaši klienti?

Internet věcí je pro mnoho lidí zaklínadlo stejně, jako blockchain. Já se ho snažím přiblížit ke hloupým krabičkám, které známe každý doma. Ať už je to lednička nebo zámek, tak se jim snažíme vnést pomocí těchto technologií život. Je úplně jedno, zda ty chytré krabičky komunikují přes wi-fi, prostřednictvím GSM sítě nebo pomocí jiných technologií. Spočívá to v tom, že technologie se snaží oživit ty krabičky a získat data. Ta data použít i pomocí umělé inteligence tak, abyste pomocí toho například mohl řídit prediktivní údržbu strojů. Nebo, aby se vám automaticky zapnulo osvětlení, když přijdete domů. Je vidět, že naši zákazníci, a i naši obchodní partneři, v tom vidí potenciál, a i díky tomu mají rostoucí tržby. 

Zmiňoval jste web 3.0, velké téma v technologickém světě. Vy sami připravujete hru, která se jmenuje Alteration. Kdy ji můžeme očekávat a v čem bude specifická?

Já bych si ji dovolil lehce představit a vůbec sdělit motivaci, proč jsme tuto hru začali dělat. My digitalizujeme a snažíme se zefektivňovat fungování firem. Tím, že jsme začali pracovat na Alteration, tak je to v podstatě spíš takový první koncept toho, jak si my myslíme, že by do budoucna mohl fungovat IT svět. Přemýšleli jsme, jak to udělat a vymysleli jsme hru, která se generuje sama. Největší problém každého vývojáře her je, že musí udělat zábavnou hru, aby ji hráč prošel jednou, dvakrát, třikrát. A pak ji zahodíte to a je potřeba udělat novou. My jsme na to šli jinak. Nechtěli jsme pořád dokola vyvíjet nové hry, tak jako nechceme pořád vyvíjet ty stejné aplikace. Pojďme to udělat tak, aby se základ dělal sám podle toho, jak vy tou hrou procházíte, co tam zažíváte, jaké emoce máte. Aby se vám to vygenerovalo samo. Pořád je tam nutná vývojářská práce, ale kus práce jsme si zjednodušili tím, že ji dělá umělá inteligence. Možná je to i začátek toho, co nás v budoucnu v IT čeká. V našem oboru je velký nedostatek lidí. Optimalizovat, racionalizovat a zefektivnit práci IT specialistů, kterých je nedostatek, je důležité. Udělat to tak, aby části těch aplikací mohla tvořit umělá inteligence, tak to byl právě ten koncept, se kterými jsme přišli. První zkouškou, kde si to chceme ověřit, je zmíněná hra. Je to hra, která může i nemusí být postavena na blockchainu, je to RPG hra. Máme vymyšlený systém monetizace. Sbíráte předměty, což my máme vymyšlené jako NFT. Před rokem bylo o NFT velký zájem, teď trh zaznamenal 90procentní propad. Je to tak s každou technologií, která vznikne. Najednou se o to všichni zajímají a bohužel vznikají i špatné projekty. Myslím si, že teď o to zájem znovu poroste. A také dle mého je NTF technologie pro oblast her jako dělaná. Teď máme technologické demo a jsme ve druhém kole sbírání investic. V prvním kole jsme získali něco mezi 1,5-1,7 milionu dolarů. Úkol v tomto druhém kole je nasbírat 2 miliony dolarů. Investorům se to velmi líbí a na webu máme zmíněný harmonogram, ale myslím si, že early adoptores si hru zahrají na sklonku letošního roku, ale na její kompletní verzi si počkáme ještě zhruba rok.

AI dnes dokáže mnoho věcí. Myslíte si, že někdy bude schopna sama tvořit ucelené aplikace?

Já v to pevně doufám. Ne úplně na sto procent, to si nemyslím.  Myslím si ale, že tam ještě nejsme. Protože pořád bude zapotřebí interakce mezi zadavatelem, což je typicky člověk z byznysu, a tím, kdo to „přeloží“ do umělé inteligence. Možná za 10 let, 20 let bude naprosto normální, aby se aplikace generovaly na lusknutí prstu. 

Mimo jiné jste v rámci vašeho technologického akcelerátoru oznámili první projekt, který finančně podporujete. Je pro to teď správná doba vzhledem k tomu, co se děje? 

Náš technologický vehikl eMan Inovation Fond vznikl z jednoho prostého důvodu, a to diverzifikovat byznys; tvořit produkty a tvořit synergie mezi společnostmi. Hodně se teď soustředíme na energetiku. Myslím, že je vždy zapotřebí myslet na investice a inovace. Jsem toho názoru, že pokud neinvestujete, nediverzifikujete a neinovujete, tak stagnujete. Každý organismus, se musí rozvíjet, musí růst, a tím se zlepšuje a zefektivňuje. Jakýkoli způsob, jak podporovat růst a inovace, je dobře. Jiná věc je, že dnes je hodnota peněz úplně jiná, než byla před dvěma lety. Ale i tak si myslím, že je zapotřebí vždy z desetikoruny minimálně tu jednu korunu dát na investice. 

Máte pobočku v USA v Texasu, což je Mekka ropného průmyslu. Můžete popsat, proč jste zrovna tam, co tam děláte a čeho se to týká?

V Americe působíme asi zhruba pět let. Historicky jsme v Čechách dělali pro skoro všechny energetické společnosti. Know-how v energetickém v průmyslu byznysu máme. Kvůli tomu jsme se rozhodli. A také z toho důvodu, že spolupracujeme s partnerem, který se přestěhoval do Houstonu a dělal s námi na těchto projektech. Dnes tam děláme zajímavé projekty a jsem rád, že tam působíme.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory