Úspěch Anglie na Euru 2022 prospěje i nám, říkají Skoti

Zdroj: Pixabay
Byznys 22. 08. 2022

Úspěch Anglie na Euru 2022 prospěje i nám, říkají Skoti

Podle skotských fotbalových expertů bude úspěch Anglie na Euru 2022 přínosem pro hru žen i v jejich zemi. Anglie vyhrála svůj první velký ženský turnaj po finálovém vítězství 2:1 nad Německem.

Jak uvedla skotská redakce BBC, zdejší ženský fotbalový tým neměl kvalitu pro účast na Euru 2022, ale bývalé hráčky a sportovní činovníci věří, že triumf Anglie u nich doma zvýší širší zájem o ženský sport. Vždyť zápas ve Wembley přilákal k televizní stanici BBC One nejvyšší počet televizních diváků – 17,4 milionu.

Sezóna Scottish Women’s Premier League (SWPL) začala 7. srpna rozšířenou nejvyšší divizí a poprvé spadá organizačně pod skotské profesionální fotbalové ligy.

Očekává se, že tento krok nakonec povede k vyššímu počtu týmů zaměstnávajících hráčky na plný úvazek vedle již takto fungujících celků Rangers, Celtic, Glasgow City a Hibernian.

Klíčovou roli při úspěchu národního týmu na Euru sehrál počet profesionálek hrajících domácí anglickou ligu a také úroveň investic ze strany fotbalové asociace a sponzorů. Bývalá skotská útočnice Julie Fleeting, rekordmanka, pokud jde o počet gólů vstřelených v reprezentačním dresu, pro BBC Good Morning Scotland řekla, že je na čase zúročit anglické vítězství na tomto vrcholném turnaji.

 „Musíme se podívat na to, co to může udělat pro fotbal tady ve Skotsku a jak z toho bude Anglie profitovat v budoucnu. Samozřejmě jsme byli vždy o pár kroků pozadu, ale ukazuje nám to, na co se můžeme zaměřit i my. Toto vítězství Anglii nepřišlo přes noc a my děláme podobné kroky,“ dodala Julie Fleeting. „Naší prioritou bude, aby naše nejlepší hráčky zůstávaly ve Skotsku.

Vivienne MacLaren, předsedkyně skotského ženského fotbalu, uvedla, že pokaždé, když se konají tyto velké soutěže, je vidět herní progres. „Výsledek ale naprosot předčil očekávání. Jsem velmi hrdá na to, co se udělalo pro ženský sport a ženský fotbal obecně. To nám jen dokazuje, jak je obrovský posun tato hra v ženském pojetí udělala.“

Napodobit úspěch

Vivienne MacLaren dále řekla, že některé ze skotských profesionálních týmů by v oblasti investic do ženských a dívčích celků mohly udělat více.

Skotská poslankyně Hannah Bardell uvedla, že výška investic anglického fotbalového svazu do ženského a dívčího fotbalu by měla přimět ostatní fotbalové asociace Spojeného království, zejména tu skotskou, velmi pečlivě přemýšlet o tom, co víc ještě mohou udělat pro napodobení tohoto anglického úspěchu.

Je tu celá generace dívek a mladých žen, které vidí obrovský úspěch v ženském fotbale, a navíc ženy hrají před vyprodanými stadiony. To bude mít dominový efekt a my toho teď musíme využít a přimět více dívek a žen hrát tuto krásnou hru a řádně investovat od základních až po profesionální ženské a dívčí týmy.“

Mnoho lidí zapojených do ženského fotbalu ve Skotsku se dívalo na finálový zápas mistrovství a určitě snilo o tom, jak by to mohlo být i u nich doma. Celkově tento zápas sledovalo po celé Velké Británii více než 17 milionů diváků. Navíc byl londýnský stadion Wembley zcela vyprodán, tedy přišlo 87 000 diváků! Tato sledovanost dává jistě nové impulsy celému tomuto sportu.

Viděli jsme to před třemi lety, kdy se skotský ženský tým dostal na mistrovství světa. Více lidí se chtělo dívat na zápasy a následně i hrát. Ale k tomu vede ještě dlouhá cesta. Protože ženské zápasy tady ve Skotsku – i když se jich účastní ty nejlepší týmy – mají tendenci přilákat v průměru čtyři nebo pět set lidí na zápas, což se vůbec nedá srovnávat se zápasy skotských fotbalistů,“ dodává Vivienne MacLaren.

Co je tedy potřeba udělat pro další zlepšení ženského fotbalu?

Ve Skotsku je zaregistrováno pouze 75 profesionálních hráček a jejich mzdy stále významně zaostávají za nejlepšími fotbalisty anglické ligy.

Ale fotbaloví experti mi řekli, že když investujeme do sportu, je možné všechno. A řeknou vám, že úspěch anglického fotbalového týmu se taky nedostavil hnedka. Vychází totiž z desetiletých investic do dovedností a tréninku profesionálních hráček, do jejich dobrých platů, které jim umožňují soustředit se jen na svůj trénink a hru.

A na druhé straně je potřeba mít prostor, na kterém můžete vystupovat a na kterém naše fotbalistky mohou vyniknout. A televizní pokrytí právě je tím rozdílovým činitelem. Nyní se zakládá ženská Liga mistrů, do které jsou vkládány velké naděje, že vznikne další evropská liga, ve které by hrály skotské týmy,“ uvádí poslankyně Hannah Bardell.

Autor: Miroslav Oupic

Další články