;

Už žádná ranní nevolnost a změny v těle! V Holandsku vyvíjejí umělou dělohu

19. 11. 2019

Už žádná ranní nevolnost a změny v těle! V Holandsku vyvíjejí umělou dělohu

Revoluční vynález, který může zachránit život mnoha předčasně narozeným dětem, ale i proměnit naše vnímání těhotenství tak, jak ho známe. K umělému oplodnění se možná za chvíli přidá i umělé lůno, ve kterém plody budou dorůstat do porodní velikosti.

Každý rok se narodí průměrně 15 milionů dětí předčasně. Polovina z nich přitom na různé následky porodu umírá. Doposud byly předčasně narozené děti umisťovány do inkubátorů, to se ale může změnit.

Inkubátor
totiž je jen velmi chabou, i když stále pro mnoho dětí životně
důležitou náhradou za lůno. Největším nedostatkem je, že se
dítě nachází v (sice izolovaném) vzduchovém prostředí namísto
tekutiny v lůně.

Zdroj: Pixabay

Dítě se narodí, velmi předčasně a velmi malé, a my ho umístíme do umělé dělohy,“ ukazuje na modelu doktor Guid Oei, gynekolog v Maxima Medical Centre, jak by porodní zákroky u předčasně narozených mohly vypadat. „Následně okamžitě dítě připojíme k umělé placentě. V umělé děloze se nachází v tekutém prostředí tvořeném vodou a minerály – dítě zde přijímá kyslík a živiny pupeční šňůrou.“

V dosavadní fázi vývoje umělé dělohy připomínají balónové dopravní prostředky z 19. století vznášející se metr nad zemí. Připojené trubice zajišťují cirkulaci tekutin a krve, dítě by uvnitř mělo najít přibližně podobné podmínky jako v matčině lůně.

Optimismus vs. zdravá skepse

Ale nejen při záchraně dětí může vynález holandských vědců najít uplatnění. Podle designérky Lisy Mandemaker, která ve spolupráci s Maxima Medical Centre prototyp zařízení vytváří, by jednou mohlo proměnit náš náhled na těhotenství i jeho prožívání ženami.

Představuji si, že v budoucnu umělá děloha bude patřit mezi věci, o kterých se ženy budou rozhodovat v oblasti životního stylu,“ tvrdí Mandemaker. „Díky ní si už nebudou muset dělat starosti s ranní nevolností nebo změnami v jejich těle.“

Její optimismus rozhodně nesdílí doktor Oei, který upozorňuje na řadu etických dilemat spojených s ošetřováním a nakládáním s lidským plodem a předčasně narozenými dětmi. Na druhou stranu, potenciál zachránit život v řadě komplikovaných případů je tu velký. Bude trvat ale ještě řadu let, než se případně s umělou dělohou setkáme třeba v našich nemocnicích.

Zprávu přinesl web BBC.

Autor: Petr Pláteník

Další články