;

V anglických městech doručují nákupy roboty. Za pandemie jejich vytížení strmě roste

Články 30. 11. 2020

V anglických městech doručují nákupy roboty. Za pandemie jejich vytížení strmě roste

Mléko, vejce, chleba, banány a okurky – tento sortiment se nejčastěji objevuje v objednávkách přepravovaných roboty značky Starship Technologies.

Northampton je po Milton Keynes druhým anglickým městem, kde obchodní řetězec Co-op zprovoznil robotické doručování. Momentálně může službu bezkontaktního nákupu využívat až 5000 northamptonských domácností.

A zájem o ni je znatelný, jak informuje web BBC. Zástupce obchodního řetězce Chris Conway s potěšením konstatoval, že roste počet lidí, kteří dříve nenakupovali přes internet, ale v době zpřísněných hygienických opatření a obav o zdraví s tím začali.

V Miltone Keynes se podle údajů firmy Co-op poptávka po službě robotického doručování v průběhu tohoto roku ztrojnásobila. V Northamptonu očekávají i větší čísla, protože akční rádius robotů se zvětšil až na 5 kilometrů donášky z výchozího obchodu.

Roboty Starship Technologies ve službách Co-opu se pohybují po chodnících a přechodech stejně jako chodci. Díky 10 kamerám, ultrazvukovým senzorům, radaru a GPS disponují 360° perspektivou vidění.

Navíc tzv. bublina neboli povědomí o situaci kolem umožňuje robotovi detekovat případné překážky a vyhýbat se jim. Díky sofistikované technologii počítačového vidění umí identifikovat objekty, jako jsou auta, chodci či semafory.

Co-op má s doručovacími roboty nemalé plány. 2021 by chtěli provozovat „flotilu“ až 300 těchto zařízení. Starship Technologies na své technologii dále pracuje a rozvíjí ji. K dnešnímu dni jejich roboty úspěšně zvládly na 500 tisíc komerčních doručení v pěti různých zemích, ať už šlo o městské aglomerace nebo univerzitní kampusy.

Autor: Petr Pláteník

Další články