;

V Číně mají roboti pomoct zamezit šíření koronaviru

28. 02. 2020

V Číně mají roboti pomoct zamezit šíření koronaviru

Virová nákaza se přenáší z člověka na člověka. Na robota ne, alespoň teda ty viry lidské. Proto se v čínských ulicích začínají objevovat digitální strážci monitorující zdravotní stav i pohyb obyvatel.

Hlavním cílem je efektivně předcházet mezilidské interakci, a tím omezovat riziko nakažení se zhoubným virem. Ohled je brán také na příslušníky bezpečnostních a záchranných složek, kteří jsou v případě epidemie nesmírně vytíženi a v přímém ohrožení.

Podle informací uvedených webem Robotics and Automation News se čínské technologické firmy jako UBTech, DJI a mnohém další zapojují do zvládání kalamitní situací. „Celý svět nyní bedlivě sleduje vypuknutí epidemie koronaviru v Číně a to, jak se s touto situací místní úřady vypořádají,“ uvedla mluvčí společnosti UBTech.

Pozitivním
důsledkem neblahé situace podle zástupkyně firmy může být, že
v případě, kdy roboti znatelně přispějí k úspěšnému
zvládnutí epidemie, Čína velmi pravděpodobně začne užívat
umělou inteligenci a roboty ve zdravotní péči častěji.

Roboti
UBTechu byli nasazeni v Šen-čenu, dvanáctimilionovém čínském
městě nacházejícím se jižně od centra nákazy Wu-chanu a
jednom z čínských technologických center. Jejich prvním úkolem
bylo kontrolovat přijíždějící vozy a jejich pasažéry,
vracející se ve velkém do města po jarních prázdninách.

Foto: UBTech

Dva robotičtí policejní asistenti Chuang Tchien-tchien a Ťien Ku ve službě 24 hodin denně připomínali lidem, že je třeba jejich vstup do města registrovat u místních úřadů, a měřili jejich tělesnou teplotu.

O
komunikaci s lidmi se staral robot jménem Chuang Tchien-tchien,
vyvinutý v součinnosti UBTechu a místního bezpečnostního úřadu.
Ztotožnění pro oficiální orgány probíhalo pomocí QR kódu,
který robot zobrazoval na obrazovce.

Ťien Ku zase dokáže detekovat teplotu lidského těla za využití infračervených paprsků, bez ohledu na to, jestli se člověk nachází uvnitř automobilu, nebo venku. Tento robot je výsledkem společných aktivit čínského Ministerstva veřejné bezpečnosti a firmy UBTech.

Podle oficiálního vyjádření společnosti zapojení robotů do boje s rozšiřováním virové nákazy představuje „výbornou příležitost“ ukázat veřejnosti, že roboti jsou již schopní zvládat v terénu úkoly, které jsou v angličtině označovány jako „three D jobs“ (tedy dull, dangerous a dirty – česky nudné, nebezpečně a nečisté).

Autor: Petr Pláteník

Další články