V Jižní Koreji se ve školkách děti učí s roboty

Zdroj: Piqsels (ilustrační foto)
Technologie 30. 11. 2021

V Jižní Koreji se ve školkách děti učí s roboty

Neobvyklou učební pomůcku testuje ve svém školském systému asijský stát proslulý zaváděním inovativních technologií do života společnosti.

Město Soul začalo ve svých mateřských školách používat 25 centimetrů vysoké roboty, kteří zpívají, tančí a dělají kung-fu. Pilotní projekt má podle informací uváděných webem Guardian pomoct připravit příští generaci na hi-tech budoucnost.

Robot Alpha Mini toho dokáže opravdu hodně. Kromě výše uvedených dovedností zvládá třeba recitovat příběhy. A základům bojového umění kung-fu děti učí tím, že napodobují jeho pohyby nebo trénují balanc na jedné noze.

Aby byla iluze interakce dokonalejší, mrká robot očima. A nejen to! Jeho zorničky se během konverzace dokážou „transformovat“ do tvaru srdce. S pomocí kamery umístěně na přilbě zase pořizuje fotografie, které jsou okamžitě odesílány do tabletu k prohlížení.

„Umět ovládat umělou inteligenci a související nástroje bude v budoucnu důležitou kompetencí,“ vyjádřil se pro agenturu France-Presse vládní úředník Han Dong-seog, do jehož gesce spadá péče o děti. „Věříme, že taková zkušenost nabytá už v mateřské škole se nakonec projeví i v čase dospívání a plnoletosti.“

Výuka s robotem je zatím doporučována pro děti ve věku od tří do pěti let. Předběžné výsledky tohoto programu naznačují, že se v Jižní Koreji vydali správným směrem. A nové parťáky oceňují i samy děti v mateřských školách. „Když mu řeknu, aby zpíval, hezky mi zazpívá. Když mu řeknu, aby tančil, tak spolu tancujeme,“ má jasno pětiletý Lee Ga-yoon.

Autor: Petr Pláteník

Další články