V Kanadě vznikne největší elektrolyzér na výrobu vodíku na světě

11. 12. 2020

V Kanadě vznikne největší elektrolyzér na výrobu vodíku na světě

Kanadská společnost Hydro-Québec oznámila své plány na vybudování elektrolyzéru o výkonu přibližně 90 MW. Ten by dodával zelený vodík a kyslík do místního projektu Recyclage Carbone Varennes (RCV).

Projekt RCV bude vyrábět biopaliva a obnovitelné chemikálie vyrobené z nerecyklovatelných zbytkových materiálů a dřevěného odpadu. Závod bude podle serveru FuellCellsWorks využívat zelený vodík a kyslík vyráběný elektrolýzou a přeměňovat nadbytečnou kapacitu vodní elektrárny v Quebecu na biopaliva a obnovitelné chemikálie. 

Projekt za čtyři miliardy

Zařízení na elektrolýzu vody, které má být postaveno ve Varennes poblíž Montréalu, bude od Hydro-Quebéc jako jediného akcionáře vyžadovat investici ve výši přibližně 200 milionů dolarů (přibližně 4,3 miliardy korun). Závod bude ročně generovat přibližně 11 100 tun vodíku a 88 000 tun kyslíku. Vyrobený vodík bude použit jako zplyňovací prostředek v závodě na biopaliva RCV, který bude postaven na sousedním pozemku za odhadovanou cenu přes 680 milionů dolarů (přibližně 14,7 miliardy korun).

„Díky naší flotile více než 60 vodních elektráren s celkovým výkonem 36 700 MW je energie vyrobená společností Hydro-Québec čistá na 99 procent. To staví Québec do přední pozice, na které může převzít vedoucí úlohu ve výrobě zeleného vodíku,“ uvedla prezidentka a generální ředitelka Hydro-Québecu Sophie Brochu.

Hydro-Québec je největším kanadským výrobcem elektřiny a jeho jediným akcionářem je québecká vláda. Jeho výzkumná zařízení, souhrnně nazývaná Institut de recherche d’Hydro-Québec (IREQ), provádějí výzkum a vývoj v oblastech souvisejících s energií, včetně skladování energie.

Další články