;

V newyorském obchodním domě roboti zdobí stromeček, hrají vánoční koledy a provozují karaoke

13. 12. 2019

V newyorském obchodním domě roboti zdobí stromeček, hrají vánoční koledy a provozují karaoke

Vánoční atmosféru New Yorku pomáhá navozovat dvanáct robotů ABB. Ti jsou hlavní atrakcí ve výlohách slavného obchodního domu Bloomingdale. Roboti zdobí vánoční stromeček, hrají na hudební nástroje koledy a umožňují kolemjdoucím zazpívat si karaoke. Uvnitř navíc robot YuMi podává kávu.

Roboty v akci můžete v New Yorku vidět ve třech z dvanácti vánočně vyzdobených výloh obchodního domu Bloomingdale na 59. ulici na Manhattanu. ABB a jeho dlouholetý kreativní partner, firma andyRobot®, pojaly letošní Vánoce v duchu interakce robotů a lidí a pokusily se ukázat, jak lze robotické technologie využít ve vizuální prezentaci prodejen.

Roboti a stromeček

V první výloze mohou návštěvníci sledovat 4 roboty ABB (IRB 120) při zdobení vánočního stromku. Dva roboti připevnění k podlaze podávají 20 zlatých ozdob dalším dvěma robotům upevněným ke stropu a ti je rozvěšují na větve stromů. Ozdobený stromek poté roboti stejným způsobem odstrojí a celý třicetiminutový proces začne znovu.

Robotické kvarteto

V další výloze hraje vánoční koledy orchestr složený ze čtyř robotů IRB 1200. Roboti vyluzují libé tóny na mosazný shaker, tamburínu, koncertní zvony a futuristický digitální xylofon. Návštěvníci obchodního domu mohou stisknutím tlačítka umístěného na výloze zvolit, kterou ze tří nabízených vánočních písní a koled si chtějí poslechnout (Deck the Halls, Jingle Bells a We Wish You a Merry Christmas). Při výběru písně navíc robot zákazníka vyfotí a tuto fotografii zobrazí na monitoru uvnitř výlohy.

Zazpívejte si sami

Ve třetí výloze je robotické karaoke RoboScreen® Christmas Carol Karaoke. Návštěvníci si mohou vybrat z připravené nabídky písní, jejichž text se jim objevuje na třech pohyblivých 38” grafických displejích připevněných na třech robotech IRB 120.

Roboscreens se koordinovaně pohybují v šesti osách. Když jsou vedle sebe, mohou na nich diváci sledovat jeden celistvý obraz nebo video. Pokud jsou použity samostatně, zobrazují se na nich jednotlivé synchronizované obrazy, které doslova přeskakují z obrazovky do obrazovky. Tak vzniká vysoce poutavé a dynamické „divadlo“, které přímo vyzývá lidi na ulici, aby se přidali a zpívali spolu s roboty.

Uvnitř obchodního domu pak na návštěvníky čeká kolaborativní robot YuMi, který pro zákazníky připravuje kávu Nespresso. Robot YuMi dokáže zcela bezpečně fungovat v těsné blízkosti s lidmi a spolupracovat s nimi. YuMi zvládá celý proces přípravy kávy s robotickou přesností a hbitostí, od výběru a vložení vybrané kapsle s kávou až po podání horkého nápoje a vyhození použité kapsle do koše na tříděný odpad.

Všechny roboty v obchodním domě Bloomingdale nepřetržitě monitoruje tým ABB z ústředí v Auburn Hills v Michiganu pomocí technologie ABB Ability™ Connected Services. Tento špičkový systém vzdáleně monitoruje a analyzuje informace získávané přímo od robotů. Technici ABB tak mohou včas zjistit a preventivně řešit případné problémy, které by mohly způsobit poruchu.

Autor: Petr Bílek

Další články