Josef Stanko: V Praze loni přibylo nejméně kanceláří za pět let

Zdroj: Colliers
22. 03. 2022

Josef Stanko: V Praze loni přibylo nejméně kanceláří za pět let

Nájemné vzrostlo na nové maximum a obsazenost kancelářských budov se kvůli slabé výstavbě v loňském roce už nesnižuje, říká Josef Stanko, analytik společnosti Colliers.

Podle průzkumu realizovaného touto společností představoval ke konci roku 2021 trh s moderními kancelářskými prostory v Praze přibližně 3,73 milionu m². V souladu s očekáváním byla však v posledním čtvrtletí roku 2021 dokončena pouze jedna kancelářská budova. Jednalo se o větší multifunkční projekt Viktoria Center v Praze 3, jehož kanceláře tvoří přibližně 1 700 m². I s tímto projektem dosáhla celková plocha nových kanceláří v roce 2021 pouhých 56 800 m², což je nejméně od roku 2016. Tento pokles sice může být částečně způsoben nedostatkem pracovních sil a materiálu během pandemie, nicméně výstavba kancelářského projektu trvá přibližně 20–24 měsíců a omezená stavební aktivita tak byla vyvolána již v předkrizovém roce 2019.

Míra neobsazenosti kancelářských prostor v Praze se po dvou letech konečně přestala zvyšovat. Na konci 4. čtvrtletí 2021 dosáhla přibližně 7,8 %, což reprezentuje přibližně 292 700 m². Je to zhruba o 0,1 procentního bodu méně než v předchozím čtvrtletí, ale o 1 procentní bod více než v předchozím roce.

Největší neobsazenost byla zaznamenána v Praze 4, 5 a 8, což jsou nejvyhledávanější městské části s největšími kapacitami. Právě do těchto částí směřovala většina celkově realizované nájemní poptávky.

Průzkum také ukázal, že nejvyšší dosažitelné nájemné v nejlepších lokalitách v Praze vzrostlo na nové maximum. Developeři některých projektů informují o dramaticky rostoucích nákladech na materiály, které přímo ovlivňují výši nájemného.

V projektech v širším centru města, kde se již nyní nájemné ocitlo na poměrně vysoké úrovni, došlo také k mírnému nárůstu. To nejvyšší se v těchto lokalitách pohybuje mezi 16 až 18 eury za m² měsíčně. Nájemné ve vnějších lokalitách města zůstalo stabilní v rozmezí 13,50 až 15,00 euro za m² měsíčně.

Ani v roce 2022 trh s moderními kancelářskými prostory výrazně neporoste. Dokončeno má být pouze 76 300 nových m², a to v případě, že developeři splní plánované termíny výstavby. V této souvislosti by mělo docházet k dalšímu mírnému poklesu neobsazenosti v průběhu celého roku.

Nájemci, kteří hledají nové kanceláře nebo přehodnocují stávající nájemní smlouvy, nemusí mít stres z rostoucích nájmů. Těšit se mohou na zvyšující se úroveň pobídek. Některé z projektů, zejména ty ve výstavbě, mohou totiž nabídnout i takovou celkovou částku, která vede k čistému efektivnímu nájemnému o 15–25 % nižšímu, než je jeho základní hodnota.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články