;

Velký vesmírný úklid: robot zlikviduje vrak satelitu

02. 01. 2020

Velký vesmírný úklid: robot zlikviduje vrak satelitu

Oběžná dráha kolem Země je plná nefunkčních satelitů a různých úlomků z nich. Tento nepořádek ohrožuje kosmický provoz. Evropská kosmická agentura (ESA) proto v roce 2025 vyšle na oběžnou dráhu satelit ClearSpace-1, který začne s úklidem.

Kolem Země dnes obíhá přes 34 000 umělých předmětů o průměru více než 10 centimetrů. Vesmírná sonda ClearSpace-1 bude prvním kosmickým projektem, který jednu z nefunkčních družic odstraní. Na čisticím projektu spolupracuje Evropská kosmická agentura (ESA) s konsorciem vedeným švýcarským startupem ClearSpace. Za ClearSpace stojí tým zkušených odborníků na likvidaci kosmického odpadu z École Polytechnique Fédéeral de Lausanne (EPFL).

„Taková akce už byla na čase,“ říká Luc Piguet, zakladatel a CEO startupu ClearSpace. „V kosmu je v současnosti kolem 2000 funkčních satelitů a více než 3000 nefunkčních. V nadcházejících letech se počet družic zvýší o řád. Systémy složené ze stovek, ba i tisíců družic na nízkých oběžných drahách budou zajišťovat telekomunikaci i monitorování. Potřebujeme jakýsi odtahový vůz, který by z této hojně využívané oblasti odstranil vraky nefunkčních satelitů,“ dodává Luc Piguet. Problém s kosmickým odpadem zhoršuje skutečnost, že při srážce se umělé objekty často rozbijí a vzniká množství dalších trosek, jejichž počet se řetězovými srážkami násobí.

Cílem projektu ClearSpace-1 je zachytit horní stupeň adaptéru Vespa (Vega Secondary Payload Adapter), který na oběžnou dráhu vynesla raketa Vega. Vespa od roku 2013 obíhá na dráze vzdálené od země 660 až 800 km. Váží 100 kg a podobá se malé družici. Je tvořena jedním poměrně kompaktním tělesem, které se hodí pro první testovací „úklidovou“ misi.

Sonda ClearSpace-1 bude vypuštěna na nižší oběžnou dráhu, asi 500 km vysoko, kde proběhnou různé zkoušky funkčnosti. Poté se posune na cílovou, vyšší dráhu a tam pomocí robotických chapadel zachytí objekt Vespa. Následně bude čisticí sonda i s nákladem svedena z oběžné dráhy a shoří v atmosféře.

Autor: Petr Bílek

Další články