Více než dvacetitunový kus čínské rakety se nekontrolovaně řítil k Zemi

Ilustrační foto. Zdroj: DLR, CC-BY 3.0
Technologie 06. 08. 2022

Více než dvacetitunový kus čínské rakety se nekontrolovaně řítil k Zemi

Čínská raketa Long March 5B (Dlouhý pochod) spadla v sobotu nekontrolovaně do Indického oceánu, informaci přinesla agentura Reuters. Není to poprvé, co se takovýto incident stal, stejně jako nejde o první případ, kdy Čína „tajila“ konkrétní informace o trajektorii trosek, potřebné k určení polohy jejich dopadu.

Long March 5B odstartoval v neděli 24. července, aby dopravil laboratorní modul na novou čínskou vesmírnou stanici, pohybující se na oběžné dráze. U raket tohoto typu, které jsou, zkráceně řečeno, jen na jedno použití, je běžné, že po splnění úkolu spadnou zpátky na zem. Důležité je ovšem zmínit, že jde o řízený proces a informace o jejich dopadu jsou zveřejněny dostatečnou dobu dopředu – což se o čínských raketách dá ale říci jen stěží.

Všechny kosmické velmoci by se měly řídit zavedenými osvědčenými postupy a měly by přispívat ke sdílení tohoto typu informací dostatečně dopředu, aby bylo možné spolehlivě předpovědět potenciální riziko dopadu trosek,“ řekl ředitel NASA Bill Nelson. „To je zásadní pravidlo pro zodpovědné využívání vesmíru a pro zajištění bezpečnosti lidí zde na Zemi.“

Není to totiž tak dávno, kdy se v roce 2020 zřítil fragment jiné rakety Long March 5B na Pobřeží slonoviny v západní Africe. Čína začátkem minulého týdne uvedla, že bude trosky bedlivě sledovat a že pro nikoho na Zemi nepředstavují žádné riziko. V případě Pobřeží slonoviny však trosky zasáhly několik budov (ačkoli nebyla hlášena žádná zranění).

Rozpad 22tunové rakety v atmosféře byl nepravděpodobný

Jednání Číny v této otázce se setkává s kritikou široké veřejnosti. Podle neziskového výzkumného centra Aerospace Corp, které sídlí poblíž Los Angeles, bylo lehkomyslné umožnit celému hlavnímu jádru rakety, aby se nekontrolovaně vrátilo na zem. Zmiňovaný objekt totiž vážil více než 22 tun, a i přes to, že se po vstupu do atmosféry rozpadl na více kousků, bylo nepravděpodobné, že zde veškeré kusy rakety shoří. Při jejich velikosti se dalo odhadovat, že skončí na území dlouhém cca 2 tisíce kilometrů a 70 kilometrů širokém.

Zmiňované trosky Dlouhého pochodu naštěstí opravdu dopadly do Indického oceánu, což potvrzuje i několik videí, která zveřejnili uživatelé sociálních sítí v Malajsii.

Komunikace s Čínou je však v tomto ohledu velkým problémem, který se táhne již několik desítek let do minulosti. V posledních době se ale situace začíná vyostřovat. Stejný problém totiž nastal v minulém roce, kdy pekingská vláda opět mlžila ohledně informací o odhadované trajektorii trosek rakety Long March. V té době však neuvedla ani datum, kdy by se raketa měla „vracet“.

Autor: Lenka Hrušková

Další články