Více než jedna miliarda korun. Firma z Litoměřic hlásí rekordní tržby

Zdroj: Hennlich
Ekonomika 15. 08. 2023

Více než jedna miliarda korun. Firma z Litoměřic hlásí rekordní tržby

Hranici jedné miliardy v tržbách loni poprvé ve své více než třicetileté historii překročila strojírenská firma Hennlich z Litoměřic. Společnost dosáhla obratu 1,031 miliardy korun i díky tomu, že se po vypuknutí války na Ukrajině rychle přeorientovala na západoevropské trhy.

Firmě se širokým portfoliem průmyslových výrobků pomohl růst v téměř všech segmentech. Tahounem byly i nové produktové skupiny, jako je robotika nebo instalace fotovoltaiky. 

„Oproti roku 2021 jsme loni zvýšili obrat o téměř 30 procent, a to i přesto, že jsme v průběhu roku kompletně ztratili trhy v Rusku a Bělorusku a z poloviny trh ukrajinský. Na druhé straně nám významně pomohl nárůst v dodávkách v oblasti energetiky nebo robotiky,“ říká Pavel Šumera, jednatel firmy Hennlich. 

Kvůli válce na Ukrajině tak firma začala export orientovat více na západoevropské trhy. Exportně zaměřená je hlavně divize Engineering, která vyrábí nakládací hubice a mlžná děla. „Dařilo se nám prosadit se ve Španělsku, Portugalsku, Francii nebo Německu. Mlžná děla jsme vyváželi i do Chile. První exporty jsme realizovali ve Velké Británii a Skandinávii, kde nyní již hledáme distributory,“ informoval Šumera.

V důsledku energetické krize se v Evropě začalo více investovat do těžby uhlí, která byla v předchozích letech spíše utlumována. „I proto se nám v polských černouhelných dolech podařilo získat několik zakázek na dodávky hydrauliky pro důlní výztuže,“ uvedl Šumera.

V energetice se firma mohla opřít také o více než dvacetiletou zkušenost s instalacemi tepelných čerpadel pro rodinné domy a průmysl. „Přestože dodávky tepelných čerpadel nebyly po celé Evropě úplně plynulé, podařilo se nám výrazně růst. Například jsme instalovali velká tepelná čerpadla na známé přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně. Mimo to začala divize G-TERM nově instalovat i fotovoltaiku, o kterou je v souvislosti s energetickou krizí enormní zájem,“ dodal Šumera.

Růst až o 80 procent zaznamenala firma v instalacích kolaborativních robotů, kde zastupuje na českém trhu jihokorejskou značku Hanwha. „Nově jsme získali pro Česko zastoupení průmyslových robotů Hyundai Robotics. Zde počítáme letos s růstem v řádu desítek procent,“ doplnil Šumera.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články