Více peněz, více problémů. Bohatí lidé to nemají lehké

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 19. 11. 2023

Více peněz, více problémů. Bohatí lidé to nemají lehké

Milion dolarů (zhruba 22,5 milionů korun) už není podle dnešních měřítek příliš velká částka. Velmi bohatí lidé disponují majetkem v řádu desítek milionů dolarů. Takový život přináší ale i své potíže.

Jak informuje web Yahoo Finance, být velmi bohatý je svým způsobem životní styl, který se vyznačuje odlišnými trendy a jedinečnými výzvami. Tito lidé se ale i potýkají s výzvami, jak ochránit svůj majetek, zajistit, aby jim v důchodu vydržel navyklý životní styl, a orientovat se ve stále se měnícím daňovém prostředí.

Ultra-high-net-worth individual (česky bychom to mohli přeložit jako jedinec s extrémně vysokým čistým jměním), jak se tito lidé označují v angličtině, je termín používaný pro označení osoby, jejíž čisté jmění činí minimálně 30 milionů dolarů (cca 676 milionů korun) v likvidních aktivech. I když řada úspěšných podnikatelů může vykazovat takto vysoké jmění, do zmiňované kategorie nespadají, protože většinu svého kapitálu vázali v nelikvidních aktivech (například v nemovitostech nebo uměleckých sbírkách).

Luxusní potěšení i péče o zdraví

Úspěšní byznysmeni jsou svým způsobem výlučnou a relativně malou podmnožinou osob s rozsáhlým majetkem. Disponují značnými finančními prostředky, včetně investic do akcií, dluhopisů, nemovitostí a soukromých společností. Mnoho z nich má různorodá portfolia, věnuje se filantropickým aktivitám a poskytuje rizikový kapitál začínajícím podnikům.

S tím se ale pojí i určitý životní styl a výhody. Takoví lidé vyhledávají personalizované zážitky přizpůsobené vlastním zájmům a preferencím. Ty často přesahují tradiční luxusní nabídky a mohou zahrnovat na míru navržené cestovní trasy, soukromé akce a přístup na exkluzivní místa nebo k výlučným aktivitám. Představit si to můžeme například tak, že si najmou tým, který zprostředkuje soukromý koncert oblíbeného hudebníka nebo zorganizuje kulinářskou prohlídku na míru s vyhlášeným šéfkuchařem.

Lidé s velkým disponibilním jměním také kladou důraz na udržování a zlepšování své fyzické a duševní pohody. Takový trend zahrnuje investice do nejmodernějších domácích fitness zařízení, osobních trenérů, odborníků na výživu a wellness pobytů. Zajímají se také o nejmodernější lékařské postupy a technologie, aby optimalizovali své zdraví a prodloužili si život.

A problémy

Na druhou stranu ale také někteří z byznysmenů čelí jedinečným výzvám a komplikacím. Jde především o tyto:

Ochrana majetku

Mezi nebezpečí, která musí velmi bohatí lidé brát v potaz, patří hospodářské poklesy, volatilita trhu, právní spory a potenciální závazky. Například krize rizikových hypoték v roce 2008 přivedla v USA na mizinu řadu milionářů se značným majetkem v nemovitostech. V důsledku toho je zajištění proti rizikům v národní i globální ekonomice, které zažívají boom a propad, prvořadé.

Udržení životního stylu i v důchodu

Jedinci s rozsáhlým disponibilním jměním obvykle pracují až do vysokého věku, do důchodu ale nakonec i tak většinou odejdou, zpravidla kvůli zdravotním potížím nebo touze zažívat menší míru stresu. Odchod na penzi ovšem neznamená automaticky změnu v dosavadním životním stylu. To vyžaduje uspořádání vlastního majetku tak, aby generoval dostatečný příjem, který umožní udržet si finanční pohodu i poté, co přestane proudit příjem z aktivní podnikatelské činnosti.

Převod majetku

Zásadním problémem je také převod majetku a aktiv na dědice, příjemce a charitativní účely při minimalizaci daňových povinností. Tento proces může být složitý a zahrnuje rozhodnutí o závěti, svěřenských fondech, darech a filantropických aktivitách. Velmi bohatí lidé tak musí pečlivě plánováníplánovat nástupnictví v rodinných firmách nebo podnicích.

Autor: Petr Pláteník

Další články