Vladimír Pikora: Nezbláznily se trhy, že tak prudce rostou v době možné recese?

Zdroj: CFG
Lidé 19. 01. 2023

Vladimír Pikora: Nezbláznily se trhy, že tak prudce rostou v době možné recese?

Nový rok přinesl investorům žně, jaké na začátku roku již dlouho nepamatují. Na co se podíváte, to roste, ať už jde o akcie, komodity nebo kryptoměny. Nejzajímavější je asi růst cen zlata, které po mnoha měsících překonalo hranici 1900 dolarů, tedy metu, kterou mělo podle mnohých překonat až za rok. Podobné to je s Bitcoinem, který nečekaně prorazil hladinu 21 000 dolarů. I tady se mnozí domnívali, že nejprve musí poklesnout pod 15 000 dolarů, aby mohl zase začít růst. Šrámy z konce burzy FTX se zahojily překvapivě rychle, říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom investiční skupiny CFG.

Všechny trhy jsou nyní propojeny a hlásí optimismus. Za vším totiž stojí očekávání, že úrokové sazby v USA zbrzdí svůj růst.  Situace je přitom úplně absurdní, protože lidé blázní nikoli z toho, že jdou úrokové sazby dolů a bude levnější investice financovat, ale z toho, že zdražení ceny peněz bude pomalejší.

Optimismus je podle mě postavený na vodě 

Všichni si přejeme, aby už konečně bylo dobře. Jenže před námi je stále mnoho rizik, z nichž největším je pravděpodobně Čína. Poslední data ukázala, že tamní ekonomika výrazně zpomalila kvůli kovidovým opatřením a místo očekávaného růstu o 5,5 % rostla jen o 3,0 %. 

Za riziko pro finanční trhy považuji i recesi. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) očekávají dvě třetiny respondentů v roce 2023 globální recesi a 18 % respondentů ji dokonce považuje za extrémně pravděpodobnou, což je dvakrát více než v září 2022.

Jestli globální recese přijde, bylo by skutečně s podivem, kdyby vše letělo do nebes. Ač jsem ke globální recesi skeptický, nedomnívám se, že bude ekonomika nějak rychle růst. Proto si myslím, že růst cen aktiv měl přijít minimálně o pár měsíců později.

Na stejném optimismu a ochotě riskovat jede vlastně i česká koruna. Makroekonomické indikátory přitom nejsou nic moc. Máme značnou vnitřní i vnější nerovnováhu. Mnozí ale najednou „objevili“, že by si mohli levně půjčit v eurech a draze uložit peníze v korunách. Koruna je proto silná, ačkoli většina ekonomů říká, že by z fundamentálního pohledu měla oslabit.

Bitcoin je kapitola sama pro sebe, paralelní svět se nekoná

U Bitcoinu je legrační, jak mnozí kdysi tvrdili, že se jedná investici nezávislou na systému, ale nakonec se ukázalo, že tam zřetelné propojení je. Vše se odvíjí od globálního toku kapitálu, tedy jakmile světu vládne optimismus, roste i Bitcoin. Řada lidí proto už opouští myšlenku, že Bitcoin před dalším nárůstem musí nejprve pořádně poklesnout.

Růst Bitcoinu je podle mě důkazem toho, že jsou úrokové sazby klíčových zemí stále nízké. Ve světě je stále moc spekulativního kapitálu. Teoreticky by měl přijít růst Bitcoinu až ve chvíli, kdy budou úrokové sazby nízké a kapitálu bude tolik, že nebudeme vědět, co s ním. To by znamenalo, že kryptoměny budou mít čas růstu až za pár měsíců. Realita nám ale ukazuje, že růst už nastal.

Předpokládám, že nyní budou lidé vyčkávat. Jakmile padne meta 30 000 dolarů za Bitcoin, rozjede se neskutečná vřava, jak budou chtít všichni nakupovat ve vidině, že se Bitcoin vrátí na 60 000.

Pokud toto nastane, bude to extrémně iracionální vzhledem ke stále probírající recesi, během které trhy zpravidla nerostou. Uměl bych si to představit na konci recese, ale na jejím začátku? Dovedu si to vysvětlit snad jen tím, že samotné trhy se často chovají iracionálně.

Sečteno a podtrženo, jsem toho přesvědčení, že nás letos čeká růst trhů, ale nemohu se ubránit pocitu, že nyní pozorovaný růst přišel předčasně. Pak totiž mohou přijít zimní mrazíky, které rozkvět trhu ještě oddálí. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články