Vodík z obnovitelných zdrojů se vyplatí už za dva roky

Zdroj: Toyota
Ekologie 03. 03. 2022

Vodík z obnovitelných zdrojů se vyplatí už za dva roky

Zelený vodík bude za dva roky nákladově konkurenceschopný tomu šedému. Cena elektrolyzérů má klesat průměrně o 14 procent. Předpovídá to ve své analýze společnost Rethink Energy.

Vzhledem ke slibovaným úsporám z výroby, klesajícím nákladům na obnovitelné zdroje a rostoucím nákladům na emise CO2 bude zelený vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů schopen nákladově konkurovat vodíku z fosilních paliv již za dva roky, tedy mnohem dříve, než se doposud předpokládalo,“ píše Harry Morgan v analýze Rethink Energy. Toto centrum se zabývá energetickým prostředím a s tím spojenými investičními příležitostmi.

Podle zveřejněné zprávy se nevyplatí zachytávat a skladovat oxid uhličity, ale rovnou investovat do zeleného vodíku. Tato investice má podle centra nejjistější návratnost.

V roce 2050 bude stát kilogram vodíku 16 korun

Rethink Energy uvádí, že klesnou náklady na vodík z obnovitelných zdrojů ze současných 370 dolarů (přes 8 tisíc korun) za kilogram na jeden dolar (přes 21 korun) v roce 2035 a 0,75 dolaru (zhruba 16 korun) v roce 2050. Cena elektrolyzérů produkujících vodík s využitím energie z obnovitelných zdrojů má v souladu s křivkou učení klesat průměrně o 14 procent.

Analytici jsou méně optimističtí a předpokládají, že se odvětví výroby zeleného vodíku bude rozvíjet pomaleji, a to především kvůli nedostatku vody a obnovitelných zdrojů, které jsou k jeho produkci nezbytné.

Vodíku věří Toyota

Jedním z průkopníků elektromobilů na vodíkové palivové články je Toyota Mirai. Automobilka nezůstává jen u osobních vozidel.

Ve snaze dekarbonizovat obtížněji ovlivnitelná odvětví dopravy vyvíjí také nákladní vozy na vodík a vodíková plavidla. Finanční prostředky vložila například do startupu Energy Observer, což je vodíkem poháněná loď. Vodík si vyrábí přímo na palubě z mořské vody. Využívá k tomu vítr, slunce a vodu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články