;

Vodíkové články v popelářských vozech: to je cíl evropského projektu REVIVE

29. 01. 2020

Vodíkové články v popelářských vozech: to je cíl evropského projektu REVIVE

Patnáct partnerů sdružených v projektu REVIVE má za cíl výrazně pokročit s vývojem vodíkových palivových článků pro nákladní vozy, které zajišťují svoz komunálního odpadu. Projekt byl spuštěn počátkem roku 2018 a měl by běžet čtyři roky. Celkový rozpočet je 8,7 milionu eur, přičemž z fondů Evropské unie pochází 5 milionů eur. Výsledkem projektu bude testovací provoz popelářských vozů s vodíkovým pohonem v osmi evropských městech: v Bredě, Helmondu, Amsterodamu, Groningenu, Roosendaalu, Antverpách, Bolzanu a Meranu.

V rámci projektu nyní dostala zakázku specializovaná firma Proton Motor Fuel Cell se sídlem v bavorském Puchheimu. Nizozemsko-belgická společnost E-Trucks Europe, která je aktivním členem projektového konsorcia, objednala pět systémů palivových článků pro instalaci v popelářských vozech. Firma Proton tvrdí, že pravděpodobně získá zakázku na dodávku 14 palivových článků.

Foto: Proton Motor Fuel Cell

Firma Proton se specializuje na vývoj a výrobu vodíkových článků pro komerční vozidla, jako například vysokozdvižné vozíky nebo městské autobusy, a také pro stacionární řešení. Výrobní kapacita Protonu nyní činí až 5000 vodíkových palivových článků ročně.

Autor: Petr Bílek

Další články