;

Všichni jsme kyborgové, tvrdí Elon Musk

30. 08. 2019

Všichni jsme kyborgové, tvrdí Elon Musk

Elon Musk je vizionář. To je zjednodušeně řečeno „člověk, který nahlíží do budoucnosti“. A někdy vidí, že budoucnost už je tady, a nevypadá vůbec růžově. Nevěříte?

Muskovo chápání pojmu kyborg v rozhovoru z roku 2016 je ovšem velmi volné a spíše obrazné. Kyborgy z nás podle něj činí hlavně užívání online platforem, jako jsou sociální média, kam přenášíme část své osobnosti – utváříme si digitální rozšíření sebe sama.

Díky možnostem, které nám současné technologie poskytují, jsme prý něco jako superhrdinové. S chytrým telefonem v ruce vládneme do určité míry větší mocí než americký prezident před 20 lety, pokud jde o prostředky komunikace především. Jedním kliknutím můžeme odeslat zprávu tisícům a milionům uživatelů, pomocí videohovoru se okamžitě domluvíme s kýmkoli na této planetě. To je ale podle amerického futuristy stejně pořád málo.

Zdroj: Pixabay

Rozvoj umělé inteligence nabere prý totiž takových obrátek, až by se mohlo stát, že z člověka bude „druhořadý“ tvor na této planetě. „Budeme za nimi (umělými inteligencemi, pozn. red.) až natolik zaostávat, že budeme něco jako zvířecí miláčci. Domácí kočky,“ kreslí neradostnou budoucnost Musk.

Kyborgem z nutnosti

Jediným řešením podle něj je rozšířit náš lidský potenciál prostřednictvím implantovaných technologií – ještě více se kyborgizovat. Největší překážku vidí Musk v našem přirozeném rozhraní vstup/výstup. Zatímco s pomocí očí jsme schopní přijímat velké množství informací, na výstupu je to slabší.

S tím by nám mohlo pomoct rozhraní nazývané anglicky neural lace (neurální krajka). Možná ani nepřekvapí, že si vizionář tento termín vypůjčil od autora sci-fi, konkrétně Iaina M. Bankse. Společnost Neuralink Corporation, kterou Musk spoluzakládal, už na takovém zařízení dokonce od roku 2016 pracuje. Mělo by jít o síť drobných drátů jen pár milimetrů v průměru, implantovanou prostřednictvím injekce do mozku. Ta by měla zvládnout navázat se na neurony a „odposlouchávat“ jejich komunikaci, čímž by vytvořila rozhraní pro propojení elektroniky s mozkovou aktivitou.

Autor: Petr Pláteník

Další články