Za vším hledej agenta

Ilustrační foto. Zdroj: Pixnio
Life 22. 07. 2022

Za vším hledej agenta

Nedílnou součástí sportovního byznysu jsou agenti, zastupující zájmy svých svěřenců a v nemalé míře ovlivňující složení jednotlivých týmů, neboť jejich činnost po realizované transakci ani zdaleka nekončí. Za svoji práci si pak nechají dobře zaplatit.

Agenti se proto ve většině případů těší malé oblibě ze strany trenérů, sportovních ředitelů a majitelů klubů, neboť ve snaze „vytřískat“ pro svého klienta, potažmo pro sebe nejlepší podmínky, mnohdy balancují na hraně přijatelného. „Dnes je jich ve fotbale všude a dělají jen to, že hrabou pod sebe. Kazí vztahy hráčů s trenéry a kluby. Z mnoha fotbalistů udělali zboží. Rozhovor s většinou agentů se podobá smlouvání na arabském tržišti,“ vysvětlil ve své knize Leader sir Alex Fergusson, jehož nebývale úspěšná sportovní dráha je spojena s klubem Manchester United.

Poptávka převyšuje nabídku

Co se Česka týče, většina sportovních agentů se pohybuje ve fotbale. Do roku 2000 platilo v případě FIFA pravidlo, že musel složit za účelem zisku bankovní licence 200 000 švýcarských franků, v přepočtu cca 4 950 000 korun sloužilo jako pojistka za možné způsobené škody. K tomu zkouška ze světového jazyka, praktických i teoretických znalostí fotbalu. V té době působilo celosvětově kolem stovky licencovaných agentů, jedním z nich byl Pavel Zíka, předseda představenstva agentury Global Sports, který mimo jiné prodal nejdříve do Rennes a poté do Chelsea nejúspěšnějšího českého fotbalistu Petra Čecha. Pavel Zíka byl rovněž spolu s Pavlem Paskou a Zdeňkem Nehodou v roce 1999 účastníkem první, a bohužel poslední schůzky mezi tehdejším šéfem FIFA Seppem Blatterem a licencovanými agenty. Blatter tehdy přišel s vizí vzájemné spolupráce FIFA, UEFA, klubů a hráčů a agentů. Vlivná jihoamerická lobby ovšem prosadila názor, že pojistka v hodnotě 200 000 švýcarských franků je diskriminační, FIFA kauci zrušila a agenti „spadli“ pod národní svazy. Počet agentů v Česku se blíží stovce, v Itálii, ve které se fotbalem živí v obou nejvyšších soutěžích cca 1000 profesionálních fotbalistů, působilo před časem 4000 agentů.

Práce fotbalového agenta funguje jako v každém byznysu, který je postavený na vyjednávání. Někdy zabere kytice pro manželku, jindy láhev dobrého vína. „Zajímají mě pochopitelně přestupy klubu, snažím se prostřednictvím nejrůznějších kanálů zjistit, jak moc velký zájem je o hráče, jestli ve stejné chvíli nemá klub rozdělané další dva typologicky stejné fotbalisty. Příprava na jednání bývá mnohdy těžší než samotná realizace kontraktu. Každopádně je nezbytné vycházet z toho, že nabídka převyšuje poptávku, agent tak může svého hráče jedním nevhodným gestem potopit,“ říká Pavel Zíka. „Je důležité zanechat v každém klubu dobrý dojem. Proto šel po Petrovi Čechovi do Chelsea Jirka Jarošík, do Austrie Vídeň jsem neprodal jenom Libora Sionka, ale taky Štěpána Vachouška a Adama Petrouše.“

Baseball a fotbal

Zatímco v Česku jsou stále příjmy sportovců, potažmo agentů tabu, ve světě je situace odlišná. Server dontdisappoint.me.uk přinesl před časem seznam nejvlivnějších a zároveň nejmovitějších agentů historie. Nechybí česká stopa, na čtvrtém místě je stále uveden bývalý manažer Pavla Nedvěda či Zlatana Ibrahimoviče, Mino Raiola, který zemřel letos na konci dubna.

Agentům vládne promovaný právník a doktor farmacie Scott Borras, zakladatel společnosti Borras Corporation, jehož majetek se odhaduje na 450 milionů dolarů. Scott, který hrál v mládí profesionálně baseball za St. Louis Cardinals a Chicago Cubs, zastupuje 175 baseballistů. Během působení v branži nasmlouval kontrakty za 2,4 miliardy dolarů, vzhledem k provizi 5 % vydělal sám pro sebe 188,8 milionu dolarů. Největší zářez se mu podařil v roce 2019, kdy během tří dnů vyjednal smlouvy v hodnotě 818 milionů dolarů.

Na druhém místě je Jonathan Barnett, který se stará o 388 fotbalistů, mezi nejznámější patří Gareth Bale a Jack Grealish. Svou agenturu Stellar Group založil v roce 1992 v Londýně, o osmnáct let později agenturu koupila hollywoodská agentura ICM, nově vzniklé společnosti ICM Stellar Sports, ve které Jonathan Barnett zastává post CEO, přibylo dalších cca 400 klientů, včetně hráčů NFL a NBA. Agentura prodala v roce 2013 z Tottenhamu Hotspurs do Realu Madrid za 85 milionů liber Garetha Balea, v té době se jednalo o nejdražší fotbalovou transakci historie. Za 100 milionů liber (cca 3 miliardy korun) realizovala loni v létě přestup Jacka Grealishe z Aston Villy do Manchesteru City, Jack se tak stal nejdražším hráčem anglické ligy. Celkem uzavřel Jonathan Barnett kontrakty za 1,4 miliardy dolarů, vzhledem k 10% provizi tak vydělal něco málo přes 140 milionů dolarů.

Pomyslný bronz bere Jorge Mendes. V mládí pracoval jako DJ, následoval neúspěšný pokus zaujmout některý z klubů nejvyšší portugalské soutěže. Poté si otevřel bar a provozoval úspěšný noční klub, láska k fotbalu však zvítězila. V roce 1996 založil agenturu GestiFute, za sedm let se jeho klientem stal talentovaný mladík ze Sportingu Lisabon Cristiano Ronaldo. O vztahu agent–klient vypovídá nejlépe příběh z roku 2015, kdy Ronaldo věnoval svému agentovi jako svatební dar řecký ostrov. Ve stínu CR7 zůstává dalších 136 Mendesových klientů, mezi nejznámější patří José Mourinho a Bernardo Silva. Doposud zprostředkoval Jorge Mendes přestupy v hodnotě převyšující miliardu dolarů, za což si doposud naúčtoval 104 milionů dolarů. Aktuálně shání další angažmá pro Cristiana Ronalda, který si nedovede představit minimálně jednu sezónu bez Champions League. Proto stále hvězdný Portugalec odmítl nabídku ze Saúdské Arábie za astronomických 210 milionů liber, což je v přepočtu přes 6 miliard korun, zatímco Manchester by zkasíroval 30 milionů eur. Vezmeme-li v potaz, že Ronaldo přestoupil loni v létě na Old Trafford za 12,86 milionu liber, jednalo by se o přestupový majstrštyk.

Autor: Petr Bošnakov

Další články