;

Zajímavý vodíkový projekt se rozběhne už v březnu 2021

Ekologie Technologie 29. 12. 2020

Zajímavý vodíkový projekt se rozběhne už v březnu 2021

Několik společností spojilo síly, aby studovaly využití vodíku pro výrobu energie v kombinované teplárně a elektrárně společnosti Duke Energy na univerzitě Clemson v Jižní Karolíně.

Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že společnosti Siemens Energy udělilo na výzkumnou iniciativu grant ve výši 200 000 dolarů (necelých 4,3 milionů korun). Pilotní projekt s názvem H2-Orange se rozběhne v březnu 2021 a bude zahrnovat studie výroby, skladování a spolu-spalování vodíku se zemním plynem.

Podle serveru renewableenergyworld.com studie vyhodnotí více forem výroby vodíku, včetně zeleného vodíku, který je vytvořen z vody a nemá žádné vedlejší produkty. Vodík má také potenciál efektivněji a po delší dobu ukládat větší množství energie než současná technologie lithium-iontových baterií.

„Těšíme se na vývoj pokročilého systému skladování vodíkové energie, který by snížil uhlíkovou stopu v areálu univerzity Clemson a zároveň optimalizoval náklady na energii pro kampus a jeho mikrosíť,“ řekl Richard Voorberg, viceprezident globálních servisních operací společnosti Siemens Energy. „Chceme být hnacím motorem energetického přechodu a je to velký krok k vybudování spolehlivé a efektivní infrastruktury čisté energie v USA,“ dodal Voorberg.

Výhody pro všechny tři strany

Toto jedinečné uspořádání kombinuje společnost Siemens Energy jako technologického vývojáře, Clemson University jako příjemce a Duke Energy jako vlastník a provozovatele.

Společnost Siemens Energy bude studovat využití svého elektrolyzéru Silyzer k výrobě vodíkového paliva, které by pomohlo pohánět stávající turbínu na zemní plyn SGT-400 v závodě Clemson. Silyzer může využívat obnovitelné zdroje a čisté zdroje energie k výrobě bezemisního vodíku.

„Integrace vodíku je možná na mnoha našich stanicích na zemní plyn. Tento výzkum by mohl ovlivnit budoucnost energetiky, konkrétně snížení závislosti na fosilních palivech, snížení nákladů na tvorbu energie a přínos pro životní prostředí,“ dodal Regis Repko, viceprezident a vedoucí oddělení fosilních a vodních zdrojů společnosti Duke Energy. 

Autor: Jiří Böhm

Další články