Přes 100 rozhovorů a americký speciál. Shrnutí roku 2023 na FocusOn

Foto zdroj: FocusOn
Lidé 31. 12. 2023

Přes 100 rozhovorů a americký speciál. Shrnutí roku 2023 na FocusOn

Byznys, lifestyle, moderní technologie, ekologie i politika. O těchto tématech jste se mohli dozvědět více informací a zároveň i různé zajímavosti v průběhu roku 2023 na webu FocusOn.cz. Které články patřily k těm nejčtenějším a jak probíhala výroba amerického speciálu natáčeného přímo v New Yorku a Chicagu?

Myslím si, že nás začíná vnímat čím dál více čtenářů, diváků nebo posluchačů. V čím dál větším počtu se nám  ozývají sami lidé nebo podnikatelé, firmy, které by u nás chtěly nějakým způsobem figurovat nebo nám nabízejí, ať s nimi uděláme rozhovor nebo podcast. Na rovinu jim říkáme, že máme přetlak,” uvádí Jiří Böhm, šéfredaktor a spolumajitel FocusOn. 

Je pravda, že na nás reagují už i politici nebo vrcholní představitelé české politiky. Měli jsme tady třeba předsedu Senátu Parlametu České republiky Miloše Vystrčila. A nastal čas, abychom u nás v roce 2024 uvítali například premiéra nebo prezidenta,” doplňuje plány Tomáš Vrána, druhý ze spolumajitelů FocusOn. Na rozhovor se šéfem senátu oba vzpomínají v dobrém, i přes překvapivou práci ochranky, která “obrátila celé studio před natáčením naruby”.

Mezi nejúspěšnější řečníky patřil v loňském roce i bývalý premier Mirek Topolánek, se kterým jsme řešili energetickou krizi. Rozhovor trvá přes hodinu, přičemž běžné naše rozhovory se snažíme držet kolem 20 minut,” dodává Tomáš Vrána.

Velice populární jsou také rozhovory s předními českými ekonomy. Za zmínku stojí třeba poslední dva, s Lukášem Kovandou a Vladimírem Pikorou. S Lukášem Kovandou jsme probírali jeho tehdy čerstvý “nález”, že do Česka začal opět proudit ruský plyn, navzdory prohlašování vlády. 

Vladimír Pikora, který umí věci pojmenovat pravým jménem a nechodí příliš kolem horké kaše, zase hodnotil Českou republiku jako celek, její počínání a predikce do budoucna. 

V roce 2023 ve velkém fungovala i tematika fotovoltaiky. „Je to dáno energetickou krizí, lidé fotovoltaiku aktivně řešili. Nejvíce se zajímali o články a rozhovory, kde se popisovala i negativa fotovoltaiky,” shrnuje Tomáš Vrána. Hodně živá debata se rozproudila například u rozhovoru s Martinem Volejníčkem, který je rizikovým inženýrem. 

Možná jste si všimli, že výše uvedené rozhovory jsou natáčené pokaždé jinde. Rok 2023 byl pro FocusOn ve znamení stěhování a zdokonalování technického zázemí. Snad je nynější, letos třetí, studio již to finální. 

Myslím si, že už dokážeme konkurovat i těm největším mediálním domům v zemi a navíc pořád se snažíme nějakým způsobem zlepšovat,” doplňuje Jiří Böhm.

Nicméně nenatáčelo se jen ve studiu. S technikou jsme již podruhé vyrazili do Zlína natočit zlínský speciál, kde pozvání přijal třeba hokejista Petr Čajánek nebo primátor Jiří Korec. 

Ačkoliv ve Zlíně máme zázemí v rámci pobočky naší firmy, potřebovali jsme si ještě naposledy vyzkoušet natáčení mimo naše domácí studio. Aktivně jsme se totiž připravovali na americký speciál,” objasňuje Tomáš Vrána. 

Americký speciál jsme natáčeli tři červnové týdny. Nejprve v New Yorku, pak v Chicagu. „Měli jsme tam opravdu různorodý setup hostů, podnikatele, zástupce soukromého i veřejného sektoru. Někteří byli spokojení, někteří naopak uvažují o návratu zpět do Česka, takže jsme nabídli i kritický pohled na život v USA,” říká Tomáš Vrána. 

Hned po přistání na JFK nás přivítala nepropustná mlha. V ty dny totiž hořely lesy v Kanadě a vítr zavál kouř právě na nás. Navíc cesta z letiště do centra Manhattanu taky nebyl žádný med, dost nás překvapily rozbité silnice a slumy podél cesty,” doplňuje prvotní šoky Jiří Böhm. 

New York tak vypadal jako z apokalyptického filmu, navíc všude byla cítit marihuana, která je zde legální. Vrátili jsme se tak do covidových let a jako všichni ostatní nosili i venku respirátor. Naštěstí druhý, třetí den, mlha opadla a vysvitlo slunce. Konečně New York, jaký jsme si představovali. 

V roce 2024 chceme zahraniční speciály vyzkoušet ve větším množství. V plánu máme znovu USA, tentokrát ale spíše západní pobřeží, v plánu je i Singapur nebo Velká Británie nebo Švýcarsko. 

Všemu bude ale předcházet naše první konference. Bude neveřejná, ale vznikne z ní video záznam (klasické rozhovory, jak jste zvyklí). Tématem bude 20 let České republiky v Evropské unii. Pokud se nic nepokazí, měla by se uskutečnit už 18. ledna. 

Aktuálně máme potvrzené hodně zajímavé spektrum hostů, kteří jednak stáli u klíčového okamžiku našich moderních dějin, druhak jsou se svými firmami úspěšní v ČR i v Evropě,” říká ke konferenci Jiří Böhm. 

Nebráníme se tam však i kritickým hostům, chceme vyvážený pohled na to, co nám členství přineslo a kde se naše očekávání nenaplnila,” uzavírá Tomáš Vrána. 

To byl rok 2023 v kostce. Děkujeme všem čtenářům, divákům a posluchačům za přízeň, přejeme vám vše dobré a těšíme se na vás v dalším roce.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory