Zaměstnanci Applu se nechtějí už vracet zpět do kanceláří

Zdroj: Pixabay
Byznys Life 04. 09. 2022

Zaměstnanci Applu se nechtějí už vracet zpět do kanceláří

Po celém světě se zaměstnanci po koronavirových restrikcích neradi vracejí zpět do kanceláří. Podle portálu Fortune.com se americká technologická společnost Apple stala jednou z nejhlasitějších firem, které chtějí mít své pracovníky zase zpět. Uspěje, anebo se podřídí vůli svých zaměstnanců?

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook stanovil 5. září za datum, kdy mají být zaměstnanci alespoň tři dny v týdnu ve svých kancelářích. To je poslední z mnoha pokusů této technologické společnosti získat opět nad nimi osobní dohled.

Zaměstnanci však tvrdí, že jsou schopni podávat stejně dobré výkony i při práci na dálku, stejně jako kdyby pracovali v kanceláři. Tento svůj názor prosazují i za pomoci petice, kterou sepsala skupina pracovníků známých jako „Apple Together“. V této petici, která už začala kolovat mezi zaměstnanci Applu, se uvádí, že během pandemie odváděli „výjimečnou práci“, ať už pracovali z domova, nebo z kanceláře. „Zaznamenáváme však nárůst pravidel omezujících naši schopnost pokračovat ve firemní spolupráci. Svoboda a diverzita jsou pro nás důležité pojmy,“ uvádí se v petici.

Nebezpečí práce na dálku

Požadavky společnosti Apple, aby se zaměstnanci vrátili do kanceláře, se zatím setkaly s vytrvalým odporem. V dubnovém průzkumu se vyjádřilo plných 76 % pracovníků, že se už nehodlají vrátit.

Zaměstnanci tvrdí, že jsou schopni pracovat stejně efektivně a produktivně i doma. Ale to nemusí být úplně pravda.

Podle červencové studie společnosti Qatalog, pracovníci na dálku ztrácejí až 67 minut denně podřadnými a zbytečnými úkoly, jen aby svým nadřízeným dokázali, že jsou skutečně zaměstnáni svou prací.

Podle autorů studie existuje tzv. „digitální presenteismus“. Pojem presenteismus je definován jako potřeba být stále v práci. Takže digitální presenteismus vzniká z toho, že stále více vzdálených pracovníků se cítí pod tlakem, aby svým nadřízeným dokazovali, že jsou viditelně online. Z tohoto důvodu si tak do svých pravidelných rozvrhů přidávají v průměru 5,5 nadbytečných pracovních hodin týdně.

Podle jiné nedávné studie, zveřejněné v odborném časopise MIT Sloan Management Review, může práce na dálku přispívat ke zhoršení pracovní kultury a následně nižší produktivitě některých zaměstnanců. Autoři této studie totiž zjistili, že práce na dálku vede k vyššímu počtu méně důležitých schůzek, které mají vliv na štěstí pracovníků a potenciálně i produktivitu.

Schůzky nízké kvality se často promítají do nižší produktivity a vysoká úroveň multitaskingu může zvýšit stres,“ uvedl v prohlášení spoluautor studie Thomas Roulet z Cambridge Judge Business School.

Úplný zákaz home officu?

Zatímco se společnosti jako Apple potýkají s politikou návratu do kanceláře, generální ředitelé ostatních společností jsou ještě neústupnější. Říkají, že práce z domova nemá budoucnost a zaměstnanci by měli očekávat, že práce z domova u nich bude zrušena úplně.

Generální ředitel společnosti Goldman Sachs David Solomon nazval tuto praxi „odchylkou“, kterou společnost v brzké době odstraní. Zatímco generální ředitel Tesly Elon Musk nedávno řekl bílým límečkům své společnosti, že očekává, že je brzy uvidí v kanceláři osobně, nebo by mohli „dále předstírat, že pracují pro někoho jiného“.

Zdá se ale, že Apple nepřipravuje takové razantní kroky. Snaží se jen svým pracovníkům nabídnout hybridní strategii, ve které budou přicházet do kanceláře pouze tři dny v týdnu.

Společnost však bude i nadále muset pečlivě sledovat očekávání svých zaměstnanců. Několik zaměstnanců společnosti Apple už totiž v dubnu loňského roku navrhlo, že pokud by se museli do kanceláře vrátit, raději podají výpověď.

Češi se také neradi vracejí

Z výzkumu společnosti LMC z minulého roku vyplývá, že skoro dvě třetiny českých zaměstnanců, kteří za pandemie měli možnost pracovat z domova, by home office rády alespoň zčásti využívaly i po odeznění covidových restrikcí. Práci z domova jednoznačně odmítá jen šestina z těch, kteří si ji už vyzkoušeli.

Autor: Miroslav Oupic

Další články