Zaměstnanci chtějí spíše flexibilní pracovní dobu než práci na dálku

Zdroj: Pixabay
Byznys 26. 02. 2022

Zaměstnanci chtějí spíše flexibilní pracovní dobu než práci na dálku

Až 95 procent lidí si chce samo určovat pracovní dobu, vyplynulo z nového průzkumu. Podle deníku The Wall Street Journal zaměstnanci tvrdí, že jim ještě více záleží na flexibilním rozvrhu než na tom, zda chodí do kanceláře, nebo ne.

Podle nové zprávy Fóra budoucnosti (Future Forum), konsorcia zaměřeného na změnu představ o budoucnosti práce, které provozuje společnost Slack Technologies, chce 95 procent dotázaných flexibilní pracovní dobu, zatímco 78 procent pracovníků chce flexibilitu místa.

Nová data získaná v listopadu 2021 z průzkumu mezi více než 10 000 pracovníky nabízejí přehled o tom, jak populární se hybridní uspořádání stalo v druhém roce pandemie, jak prakticky všichni pracovníci oceňují především flexibilitu rozvrhu a jak rostou obavy mnoha šéfů z toho, jak udržet spravedlivé povýšení a odměňování, když někteří zaměstnanci jsou v kanceláři, zatímco jiní zůstávají doma.

Pokud zaměstnanci nedostanou, co chtějí, půjdou jinam

Průzkum také zjistil, že 72 procent pracovníků, kteří nebyli spokojení s úrovní své flexibility – ať už časové, nebo místní –, bude v příštím roce pravděpodobně hledat novou příležitost. „Pokud nedostanou to, co chtějí, jsou otevřeni hledání nové práce,“ uvedla Sheela Subramanianová, viceprezidentka Future Forum.

Mnozí zaměstnavatelé neochotně přijali dlouhodobé hybridní a vzdálené pracovní úvazky poté, co opakovaně odložili termíny návratu do kanceláře nebo zjistili, že pracovníci odsouvají návrat do kanceláře. To přimělo některé vedoucí pracovníky přemýšlet o osobních dohodách jinak.

Maeve O’Mearaová, výkonná ředitelka sanfranciské společnosti Castlight Health, která se zabývá zdravotnickými technologiemi, uvedla, že jejich zaměstnanci by se měli scházet pouze tehdy, když je to konkrétně nutné. „Měli bychom se skutečně organizovat tak, abychom lidi sdružovali za jasným účelem, ať už je to spolupráce, inovace, plánování, nebo jen společenské setkání,“ řekla O’Mearaová.

Novým standardem je hybridní práce

Zaměřovat se na to, kolik hodin lidé pracují, je podle Subramanianové zastaralé. „Je skutečně třeba přejít od prezenční práce a sledování aktivit ke skutečnému pochopení výsledků, kterých lidé dosahují, a hodnoty, kterou vytvářejí,“ myslí si Subramanianová.

Průzkum Future Forum, který se uskutečnil mezi 1. a 30. listopadem 2021, také zjistil, že podíl lidí pracujících v hybridních modelech, kdy rozdělují svůj čas mezi kancelář a vzdálené pracoviště, se od května zvýšil o 12 procentních bodů, protože se více pracovníků vrátilo na částečný úvazek na svá tradiční pracoviště. Více než dvě třetiny dotázaných uvedly, že hybridní uspořádání je jejich preferovaným způsobem práce.

Mnoho pracovníků zjistilo, že jejich produktivita při práci z domova vzrostla a dosáhli rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, kterou hledali, což je jeden z důvodů, proč tolik lidí považuje hybridní práci za budoucnost. „Po dvou letech práce na dálku a hybridní práce jsme se zocelili. Víme, jak to udělat, aby to fungovalo. Lidé mají rádi flexibilitu. Firmy milují úspory nákladů,“ uzavírá Brian Kropp, který vede výzkum lidských zdrojů v poradenské a výzkumné společnosti Gartner.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články