Země mají strach z de-dolarizace a sankcí proti Rusku. Stahují proto zlato domů

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 13. 07. 2023

Země mají strach z de-dolarizace a sankcí proti Rusku. Stahují proto zlato domů

Až 41 % dotázaných centrálních bank a státních fondů očekává, že v příštích třech letech zvýší držení zlata. Dvě pětiny respondentů uvádějí obavy ze zmrazení aktiv jejich centrálních bank, jako se to stalo v případě Ruska, vyplývá z průzkumu společnosti Invesco.

Podle v neděli zveřejněného průzkumu centrální banky a státní investiční fondy stále častěji stahují svá zlatá aktiva zpět domů kvůli obavám, že by jejich aktiva v zahraničí mohla být zmrazena – v situaci podobné Rusku po jeho invazi na Ukrajinu, informuje server Business Insider.

Podle správce aktiv Invesco, který od ledna do března provedl průzkum mezi 85 státními investory a 57 centrálními bankami, přibližně 41 % respondentů očekává, že v příštích třech letech zvýší alokaci zlata ve svých portfoliích.

Dvě pětiny z této skupiny uvedly, že je to z důvodu obav ze zmrazení jejich aktiv – že to může být reálná hrozba, názorně ukázaly západní sankce proti Rusku.

Centrální banky po celém světě loni nakoupily rekordních 1 136 metrických tun zlata. Nákupy zlata tak rostou už dvanáctým rokem v řadě, uvedla Světová rada pro zlato ve své únorové zprávě.

Již 70 procent centrálních bank drží zlaté rezervy doma

Zdá se však, že centrální banky jsou méně ochotné uchovávat svá fyzická zlatá aktiva v zámoří – necelých 70 procent respondentů nyní drží rezervy doma. Tento podíl se podle průzkumu zvýšil z 50 procent v roce 2020.

Nejmenovaná centrální banka na Západě sdělila společnosti Invesco, že zvýšila své zásoby zlata před osmi až deseti lety a dříve je držela v Londýně. „Nyní jsme však naše zlaté rezervy převedli zpět do naší země, abychom je uchovali v bezpečí – jejich úlohou je být bezpečným aktivem,“ uvedla centrální banka.

Nahradí čínský jüan jako světová rezervní měna americký dolar?

Většina centrálních bank si nemyslí, že by se čínský jüan stal v příštích pěti letech „skutečnou rezervní měnou“. Zvýšený nákup zlata ze strany centrálních bank ale také navazuje na globální odklon od amerického dolaru jako světové rezervní měny.

Americký dolar je světovou rezervní měnou od druhé světové války a hraje klíčovou roli ve světovém obchodním a finančním systému. Rozsáhlé sankce proti Rusku, které tuto zemi vyloučily z globálního finančního systému ovládaného americkým dolarem, však ostatní země vyděsily natolik, že se nyní staví do fronty záložních měn pro obchodování.

Podle průzkumu společnosti Invesco se centrální banky přesto obecně shodují, že neexistuje jasná alternativa k zelené bankovce jako dominantní světové rezervní měně.

Ani čínský jüan není v krátkodobém horizontu skutečnou odpovědí, naznačuje průzkum. Pouze 18 % respondentů uvedlo, že si myslí, že se jüan stane „skutečnou rezervní měnou do pěti let“ – oproti 29 % v loňském roce, kteří s tímto postojem souhlasili.

„Lidé dlouho hledají alternativy k dolaru a euru a už by k nim přešli, kdyby nějaké vhodné alternativy existovaly,“ řekl společnosti Invesco nejmenovaný zástupce centrální banky na rozvíjejícím se trhu.

Autor: Jiří Böhm

Další články