118 milionů dolarů zaplatí Google kvůli diskriminaci pohlaví

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 07. 07. 2022

118 milionů dolarů zaplatí Google kvůli diskriminaci pohlaví

Společnost Google uvedla, že je velmi potěšena tím, že bez přiznání pochybení urovnává hromadnou žalobu, která tvrdila, že nedostatečně platí zaměstnankyně a přiděluje jim nižší pozice, informuje o tom web Tech Xplore.

Urovnání ve výši 118 milionů dolarů se týká přibližně 15 500 zaměstnankyň, které pro společnost pracovaly v Kalifornii od září 2013, uvedly v prohlášení advokátní kanceláře Lieff Cabraser Heimann & Bernstein LLP a Altshuler Berzon LLP. Společnost rovněž souhlasila s tím, aby třetí strana v rámci urovnání analyzovala její postupy při přijímání zaměstnanců a jejich odměňování.

V prohlášení pro agenturu AFP Google uvedl, že „ačkoli jsme pevně přesvědčeni o spravedlnosti našich zásad a postupů, po téměř pěti letech soudních sporů se obě strany shodly, že vyřešení této záležitosti bez jakéhokoli přiznání nebo zjištění je v nejlepším zájmu všech, a jsme velmi rádi, že jsme dosáhli této dohody“.

V roce 2017 obvinilo několik bývalých zaměstnanců u soudu v San Francisku společnost Google z toho, že ženám platí méně než mužům na stejných pozicích a že ženám přiděluje nižší pozice než mužům s podobnými zkušenostmi, protože předtím získaly menší platy.

Podle kopie dohody, kterou zveřejnily právní kanceláře, „Google odmítá všechna obvinění v žalobě a tvrdí, že vždy plně dodržoval všechny platné zákony, pravidla a předpisy“. Dohodu musí ještě schválit soudce, uvedly obě právní kanceláře žalujících stran.

Společnost Google již dříve v roce 2021 souhlasila, že zaplatí 3,8 milionu dolarů americkému ministerstvu práce kvůli obvinění z diskriminace žen a Asiatů.

Autor: Julie Sladká

Další články