4 způsoby, jak investovat do výtvarného umění

Zdroj: Pixabay
Byznys 03. 09. 2021

4 způsoby, jak investovat do výtvarného umění

Investování do výtvarného umění je nejlepší pro lidi, kteří mají umění opravdu rádi, ale je také vhodné, pokud investor hledá způsoby, jak diverzifikovat investiční portfolio a vyvážit riziko. V průměru výtvarné umění vynáší investorům ročně 7,6 %. Zde jsou čtyři způsoby, jak s touto formou investování začít.

Pokud milujete umění a hledáte způsoby, jak diverzifikovat své investiční portfolio, může být investování do umění pro vás dobrou volbou.

Nejen umění se oceňuje více v průběhu času, ale je to také silný způsob diverzifikace,“ řekl Blair Haden, registrátor ve společnosti Restoration Division, která restauruje umělecká díla. „Pokud krachne akciový trh, výtvarné umění může zůstat nedotčeno, a dokonce i nadále stoupat na hodnotě.“

Trh s uměním zaznamenal podle portálu DollarSprout.com své vrcholy i pády, ale podle cenového indexu trvale investorům vydělává 7,6 % a v roce 2018 dokonce i překonal americkou burzu. Podle zprávy Art Basel a UBS z roku 2020 celosvětový trh s uměním dosahuje rozsahu 64,1 miliardy amerických dolarů (1,3 bilionu korun).

A existuje spousta způsobů, jak využít toto lukrativní aktivum. Můžete si koupit umělecká díla, investovat do uměleckých fondů, nebo dokonce využít nové služby, jako je Masterworks, k investování do slavných obrazů.

Co je výtvarné umění a proč do něj lidé investují?

Ačkoli si můžete myslet, že výtvarné umění zahrnuje pouze obrazy slavných umělců, jako jsou Picasso nebo van Gogh, je to více než to. Je to totiž téměř jakýkoli předmět vyrobený primárně pro potěšení a umělecké vyjádření. Patří sem také několik kategorií mimo obrazy a kresby.

Umění je oblíbeným způsobem investování již několik desetiletí, zejména v době ekonomické nejistoty. A protože časový horizont zisku se zde obvykle měří v letech nebo desetiletích, měli byste v něm být alespoň 10 let.

4 způsoby, jak investovat do výtvarného umění

Někteří investoři přistupují k umění jako k čistě investiční strategii, zatímco jiní jsou milovníky umění na celý život.
Oba typy investorů sledují zisky, ale někteří dávají přednost pohledu na sochu namísto akciového certifikátu,“ říká Briana Brownell, CEO a zakladatelka společnosti Pure Stategy Inc. Ať tak či onak, máte několik možností, jak investovat do výtvarného umění.

1. Připojte se k Masterworks

Masterworks je služba, která umožňuje mnoha investorům kolektivně vlastnit jedno umělecké dílo. Protože je minimální vstupní poplatek nízký, otevřela tato služba dveře také retailovým investorům, kteří nemají na svém účtu miliony.

Jak to celé funguje?
Masterworks koupí umělecké dílo, které zaregistruje u Komise pro cenné papíry, a následně pak prodá akcie jednotlivým investorům za pouhých 20 amerických dolarů (430 korun) za kus. Minimální vstupní poplatek závisí na celkovém investičním portfoliu investora. Například investor s milionem dolarů (21,4 milionu korun) v různých investicích by měl vyšší vstupní poplatek než někdo začínající jen s tisíci dolary (21,4 tisíc korun).

Když společnost Masterworks obraz prodá, každý investor se podělí o zisk nebo ztrátu. Časová osa pro dosažení zisku je mezi třemi a sedmi lety s cílovou návratností 10 až 25 %.

Společnost Masterworks se zaměřuje na umění „blue-chip“, což je umění stovky nejlepších umělců, jejichž díla jsou spolehlivě zisková. Blue-chip díla mají od roku 2000 průměrný roční výnos 8,9 %.

Investor platí roční 1,5% poplatek za správu, který pokrývá skladování, dopravu a pojištění. Společnost Masterworks si ponechá 20 % veškerého zisku z prodeje uměleckých děl.

2. Investujte do uměleckého fondu

Podílový fond je podobný Masterworks, každý člověk ve skupině totiž vlastní jen část uměleckého díla. V polovině roku 2014 fungovalo více než 70 uměleckých fondů.

Podílové fondy bývají z hlediska vstupnho poplatku exkluzivnější; minimální výše je od 2 500 dolarů (53 500 korun) až po milion dolarů (21, 4 milionu korun). Investor také platí poplatek za správu ve výši přibližně 1 až 3 % a fond si ponechá určité procento dosaženého zisku.

Umělecké fondy však obecně přicházejí s větší kontrolou a větším potenciálem návratnosti než tradiční investice. Například umělecký investiční fond Anthea uvedl, že v letech 2013 až 2014 dosáhl zisku 23,4 %, přičemž jeho nejlepší investice vynesla výnos neuvěřitelných 404,3 %.

Kromě vysokého vstupního poplatku má tato metoda ještě jednu zásadní nevýhodu: umění si obvykle neužijete sami. Ale alespoň jeden soukromý fond, Artemundi Global Fund, našel řešení tím, že umožnil investorům střídavě zobrazovat umělecká díla ve svých sbírkách.

3. Nákup a rychlý prodej (Flip Art)

Stejně jako si můžete zakoupit domy nebo auta, tak si můžete také zakoupit umělecká díla v naději, že je rychle prodáte za účelem zisku, obvykle v časovém horizontu od 5 až 10 let.

Tento nákup a prodej uměleckého díla může být lukrativní. Například jednou byl obraz Jean-Michela Basquiata prodán třikrát v aukci v letech 2005 až 2012, což nakonec přineslo 9 milionů dolarů (193 milionů korun) a dosáhlo zvýšení ceny o plných 450 %.

Mnoho uměleckých děl se prodává za vyšší cenu, ale nemáte zaručený zisk. Řada investorů ztrácí peníze na potenciálně slibných kusech. Například obrazy Luciena Smitha se v roce 2013 prodaly za zhruba 390 tisíc dolarů (8,4 milionu korun). Ceny jeho díla ale v pozdějších letech klesly na zhruba 5 000 až 20 000 dolarů.

4. Sběratelství a prodej

Když si koupíte umělecká díla, můžete se rozhodnout je později prodat nebo je předat svým dětem a dalším členům rodiny.

Pokud se rozhodnete prodat celou nebo část své sbírky, vaše výdělky by mohly klesnout v souladu s průměrným výnosem 7,6 %. Dobré místo k prodeji je prostřednictvím aukční síně výtvarného umění. Obvykle si však berou přibližně 5 až 25 % vaší prodejní ceny.

Než si koupíte umělecké dílo, ať už je to v umělecké galerii, na uměleckém veletrhu, nebo online, můžete učinit určitá opatření k zajištění dobré investice. Haden doporučuje prozkoumat umělce, umělecké dílo a obchodníka s uměním. Jakmile vlastníte umělecké dílo, starejte se o něj, aby byla zachována hodnota, a zvažte jeho pojištění.

Možná budete také muset investovat do restaurování, které revitalizuje umělecká díla, prodlužuje jeho životnost, zastavuje degradaci a může zvýšit konečnou prodejní cenu,“ uvádí Haden.

Když chcete prodat umění, Haden doporučuje získat souhlas, ověřit podpis umělce a zkontrolovat prodejní ceny v otevřené aukci. Jakmile znáte tržní hodnotu umělce a veškeré související poplatky za prodej, pak teprve můžete naplánovat, jak nejlépe tento umělecký kus prodat.

Autor: Miroslav Oupic

Další články