5 věcí, do kterých investovat v recesi

Zdroj: Pixabay
18. 08. 2022

5 věcí, do kterých investovat v recesi

Když trh prudce roste, je snadné zapomenout, že může v budoucnu i klesat. Ekonomika bývá však cyklická, což znamená, že se mění prosperita a recese. Ať už se jedna nebo druhá strana mince rychle blíží, nebo je stále ještě daleko, je moudré se na tuto změnu včas připravit. Tímto způsobem se nepřipojíte v době recese k panickému úprku z trhu a nebudete bezhlavě prodávat akcie a získávat hotovost. Místo toho si budete pamatovat, že akcie mohou fungovat i během recese – jen musíte vědět, které to jsou. Portál SmartAsset.com uvádí pět hlavních věcí, do kterých investovat právě v době ekonomické recese.

1. Vyhledejte akcie hlavního sektoru

Během recese můžete mít tendenci vzdát se akcií, ale odborníci říkají, že nejlepší je z akciového trhu úplně neutíkat. Když je zbytek ekonomiky na nejistých základech, často existuje několik sektorů, které pokračují v růstu a poskytují investorům stabilní výnosy.

Pokud se tedy chcete během recese izolovat částečně akciemi, zvažte investice do zdravotnictví, utilit a spotřebního zboží. Lidé budou stále utrácet peníze za lékařskou péči, potřeby pro domácnost, elektřinu a jídlo, bez ohledu na stav ekonomiky. Výsledkem je, že tyto akcie mají tendenci dobře vzdorovat ekonomickým propadům, ale na druhou stranu jsou podprůměrné během boomu.

2. Zaměřte se na spolehlivé dividendové akcie

Investice do dividendových akcií může být skvělý způsob, jak generovat pasivní příjem. Když srovnáváte dividendové akcie, někteří odborníci říkají, že je dobré hledat společnosti s nízkým poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu a silnými hospodářskými výsledky.

Pokud nevíte, kde začít, zkuste se podívat na tzv. „dividendové aristokraty“. Jedná se o společnosti, které zvýšily výplatu dividend po dobu alespoň dvaceti pěti po sobě jdoucích let.

3. Zvažte koupi nemovitosti

Kolaps trhu s bydlením v roce 2008 byl pro majitele domů, hlavně v USA, noční můrou. Ukázalo se však, že to pro některé investory do nemovitostí bylo přínosem. Když zasáhne recese a hodnoty domů klesnou, může to být příležitost k nákupu investičních nemovitostí.

Pokud dokážete pronajmout nemovitost spolehlivému nájemci, budete mít stálý přísun příjmů, a tímto příjmem překonáte recesi. Jakmile začnou hodnoty nemovitostí opět růst, můžete tuto nemovitost prodat se ziskem.

4. Nákup investic do drahých kovů

Drahé kovy, jako je zlato, stříbro nebo platina, mají tendenci podávat dobré výkony během zpomalení trhu. Ale protože poptávka po těchto druzích komodit během recese často roste, jejich ceny obvykle rostou také.

Investovat do drahých kovů můžete několika různými způsoby. Nejpřímější cestou je nákup mincí nebo slitků od prodejce mincí. I když se to liší od nákupu cenného papíru, je to technicky stejně dobré jako jakákoli jiná investiční možnost.

Pokud vás více zajímá nákup cenných papírů drahých kovů, zaměřte svou pozornost na ETF. Tyto fondy zahrnují investice v rámci jednoho odvětví, kterým je v tomto případě trh drahých kovů.

5. „Investujte“ do sebe

Pokud během recese ztratíte práci a příjem, můžete se vrátit k „investici do sebe“. Mohli byste začít studovat školu, abyste získali další znalosti nebo dovednosti, které by vám mohly pomoci získat lepší práci.

Splacení svého dluhu je další možností, pokud se obáváte, že by se vaše pracovní situace mohla změnit k horšímu. Čím méně peněz musíte měsíčně utratit za účty, tím méně se budete cítit ve stresu během ekonomické krize.

Shrnutí

Pokud investujete dlouhodobě, blížící se recese by vás neměla příliš znervóznět. Možná budete chtít uvolnit některé své investice, abyste získali nějakou hotovost. Ale z větší části by vaší strategií nemělo být prodávat, když jsou ceny nízké.

Místo toho byste měli držet pozice, které jste si dříve zadali jako dlouhodobé investice. To znamená, že pokud máte hotovost určenou na investování, možná budete chtít uvažovat o nákupu akcií v sektorech nezasažených recesí, jako je spotřební zboží, veřejné služby a zdravotní péče. Akcie, které vyplácejí dividendy již mnoho let, jsou také dobrou volbou, protože se obvykle jedná o dlouhodobě zavedené společnosti, které dokážou odolat poklesu ekonomiky.

Autor: Miroslav Oupic

Další články