;

6 výjimečných start-upů ze světa robotiky (2.díl)

24. 07. 2019

6 výjimečných start-upů ze světa robotiky (2.díl)

Minule jsme vám představili první trojku ze šestice nejzajímavějších robotických start-upů. Zde je zbývající trojka. Roboti učí děti programovat nebo se učí od lidí pomocí chytrého oblečení.

Robotika je jedním ze specifických odvětví, která mají zároveň praktické výstupy a vedle toho jsou i cool. Pokud chceme najít svěží a zajímavou inspiraci v této branži, nejlepší cestou je sledovat start-upy. Rozběhnout úspěšný start-up na poli robotiky není dnes vůbec jednoduché. Řada společností dělá základní chyby a brzy končí, nicméně existuje také řada těch, kteří vědí, co dělají. Například ty, o kterých píšeme v tomto článku. Pojďme si projít šest inspirativních robotických firem, které vytvářejí skvělé věci a jsou díky tomu výjimečné.

Létajíci robot učí děti programovat

Airblock má přitáhnout děti k robotice

Zaujetí mladých lidí pro robotiku a odborné technické předměty je extrémně důležité, protože budoucnost bude patřit kvalifikovaným pracovníkům – zejména v oblasti umělé inteligence, která se bude zřejmě rozvíjet nejintenzivněji. Firma Makeblock vznikla za účelem vývoje širokého spektra vzdělávacích robotických sad, které mají být pro školáky jednoduše dostupné.

Příkladem může být Airblock, variabilní létající robot, kterého je možné sestavit do rozmanitých tvarů. S jedinou sadou tak může dítě experimentovat a vytvářet různé typy dronů, včetně standardního vrtulníku nebo vrtulí poháněného pozemního vozidla. Šíře možností různých modulů je velmi důležitá, stačí jen najít plánek a můžete si vyrobit jakýkoliv typ chcete.

Co je na produktech Makeblock atraktivní? Autoři vymysleli přesně ten princip hračky, která může děti přivést k robotice. Svoboda hrát si s vlastními návrhy a fantazií a možnost nechat se vést vlastní zvědavostí. Jak autoři pochopili, děti se naučí nejvíc, pokud sami nemají pocit, že se něco učí.

Robot, který se učí z vlastních chyb

KATIA od Carbon Robotics je důležitý krok ke kooperativní automatizaci

Někdy je důležité udržovat robotiku v její jednoduchosti: věnovat se konkrétnímu detailu a ten zjednodušit natolik, jak je to jen možné. To je přesně ta věc, kterou dělají Carbon Robotics – vyvinuli robota KATIA, který se samostatně učí vlastními chybami a otevřeně vám říká, co umí a co si myslí.

Co dělá KATIU tak výjimečnou, je její velmi sofistikovaný provoz. Díky kombinaci mechanického učení a intuitivního programování může být velmi rychle konfigurována pro splnění úkolů. Což je důležitý krok k tzv. kooperativní automatizaci. 

V budoucnu může být velmi zajímavé koupit si balíček KATIA a nastavit si ji jako základ pro nějakou manuální práci. Náklady oproti hardwaru na míru by tak mohly být násobně nižší.

Patří budoucnost chytrému oblečení?

Robot od firmy Wandelbots se učí od člověka, stačí chytré oblečení

Co si počnete, když chcete využít roboty, ale zároveň se nechcete potýkat s velmi komplikovaným programovacím rozhraním? Se zajímavým nápadem chytrého oblečení, které monitoruje pohyb, přišla firma Wandelbots.

Německá firma založená v roce 2017 umožňuje pracovníkům v továrnách využít oblečení Wandelbots, vykonávat své úkoly a proměňovat tyto pohyby na data a instrukce pro implementované roboty. Čím dříve jsou stávající úkoly automatizovány, tím rychleji mohou být pracovníkům přiděleny úkoly jiné, mnohem  komplexnější.

Systém propojuje data získaná z oděvů s daty z externích kamer a dosahuje tak celkově největší možné úrovně přesnosti. Čím složitějším hardwarem budou roboti vybaveni, tím náročnější úkoly mohou být s jejich pomocí automatizovány.

Zdroj: RoboticsBusinessReview.com

Autor: Tomáš Vrána

Další články