Česká organizace shání laptopy pro Ukrajinu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 27. 02. 2023

Česká organizace shání laptopy pro Ukrajinu

Asociace AAVIT otevřela v akcelerátoru The Forge v pražském Braníku sběrné místo, aby pomohla v rámci kampaně Laptops for Ukraine shromáždit elektronická zařízení pro ukrajinské nemocnice, školy a veřejné instituce. Cílem této iniciativy, kterou vedou DIGITALEUROPE, Evropská komise a ukrajinské Ministerstvo pro digitální transformaci, je zajistit, aby občané na Ukrajině zůstali připojeni k internetu.

Záměrem kampaně je shromáždit 50 000 zařízení a mohou do ní přispět firmy i jednotlivci, kteří chtějí darovat funkční notebooky, tablety a chytré telefony. Iniciativa zakládá síť sběrných míst v zemích, jako je Česko, Německo, Belgie, Slovinsko a Rumunsko. Shromážděná zařízení budou na Ukrajinu dodána prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU.

Aktivitu ocenil i místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš: „Velmi si vážím silné solidarity, kterou Češi vůči Ukrajině v minulém roce projevili. Bohužel ruská agrese nekončí a my musíme být i nadále pro Ukrajinu spolehlivým spojencem. Sbírka Laptops for Ukraine, která představuje konkrétní pomoc lidem na Ukrajině, je velmi užitečná iniciativa a děkuji všem, kteří se do ní zapojí. Dary většího rozsahu procesuje Evropská komise napřímo a můj tým na Úřadu vlády bude rád českým donorům s jejich zprostředkováním asistovat.“

Po příjezdu na Ukrajinu budou dary předány ukrajinským Ministerstvem pro digitální transformaci tam, kde jsou nejvíce potřeba. Rozhodnutí závisí na stáří a funkčnosti zařízení a na nejnaléhavějších potřebách Ukrajiny. Veškeré informace o kampani i často kladené otázky naleznete na webových stránkách www.laptopsforukraine.com. V případě darování IT techniky nad 50 kusů je možné se obrátit na tým místopředsedy vlády pro digitalizaci na Úřadu vlády na digiczech@vlada.cz.

Klíčové údaje

  • Od brutálního vpádu Ruska na Ukrajinu bylo zabito více než 6000 civilistů, vybombardováno 623 nemocnic a 2663 škol.
  • V současné době muselo své domovy opustit 6,6 milionu lidí. Po celou tuto dobu je pro Ukrajinu nesmírně obtížné udržet přístup k základním službám a zajistit, aby komunikační linky mezi občany zůstaly stabilně spolehlivé.
  • Přibližně 70 000 učitelů nutně potřebuje notebooky, aby mohli pokračovat ve výuce, a 200 000 žáků potřebuje digitální zařízení, aby mohli pokračovat ve vzdělávání.
  • Kromě toho je zapotřebí mnohem více zařízení v jiných odvětvích, například pro zdravotní sestry a lékaře a veřejnou správu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články