ABB vylepšilo brzdnou dráhu robotu. Šetří tím potřebný prostor i čas

Zdroj: ABB
Články 19. 02. 2021

ABB vylepšilo brzdnou dráhu robotu. Šetří tím potřebný prostor i čas

Jeden z největších výrobců robotů nově vybavil vlastní software RobotStudio funkcí simulace brzdné dráhy virtuálního robotu. Lze ji využít pro přesný výpočet brzdné dráhy v reálném provozu, což umožňuje úsporu místa o 25 %.

Přesně určit polohu robotu po zastavení je odvislé od řady proměnných, jako je např. rychlost, zatížení nebo jeho vlastní setrvačnost. Tyto faktory, ať každý zvlášť, nebo spolu, mohou mít za následek zastavení robotu mimo jeho bezpečnostní zónu, v určitých případech i o desítky centimetrů. Za účelem kompenzace variability brzdných vzdáleností jsou robotické buňky často navrhovány předimenzovaně, aby byl zohledněn případný další pohyb při zastavení robotu.

Nová funkce

Nová funkce programu RobotStudio využívá technologii řízení pohybu k predikci pohybů robotu s milimetrovou přesností. Je tak možné simulovat přesný pohyb robotu, což uživatelům umožňuje určit správnou velikost požadované bezpečnostní zóny a ideální umístění prvků, jako jsou světelné závory, bezpečnostní oplocení a kontrolery.

Zdroj: ABB

U aplikací využívajících software SafeMove lze pomocí údajů o konečné poloze robotu určit velikost „zelené“, „žluté“ a „červené“ zóny, v nichž bude robot buď pokračovat v práci, zpomalí, nebo se zastaví v závislosti na pozici operátora. To je obzvláště výhodné v kolaborativních aplikacích, kdy musí být zajištěno, že bude robot v případě přiblížení obsluhy zastaven.

Předem určit brzdné chování robotu v závislosti na jeho zatížení pomůže systémovým integrátorům a koncovým uživatelům ušetřit čas i náklady a při navrhování a stavbě robotické buňky nebo nastavení bezpečnostní zóny snížit zástavbovou plochu až o 25 %, komentuje Antti Matinlauri, produktový manažer ABB Robotika.

Díky tvorbě a testování návrhů buněk offline je možné výrazně zkrátit celkovou dobu projektu, protože ta umožňuje ověřit parametry buňky ještě před vytvořením buňky fyzické. Technologie funguje na principu digitálního dvojčete.

Další články