;

Až stovky tun obilí uchrání před zkázou robot vyvinutý za podpory Evropské vesmírné agentury

Články 09. 11. 2020

Až stovky tun obilí uchrání před zkázou robot vyvinutý za podpory Evropské vesmírné agentury

Až pětina uskladňovaného obilí přijde nazmar, protože je velmi obtížné udržovat ve velkých skladovacích zařízeních ideální podmínky. Výraznou pomoc zemědělcům má přinést automatizovaný systém schopný fungovat i v kosmu.

„První podzemní dron“, jak svůj výtvor firma Crover označuje, umí pronikat hromadami pšenice či ječmene a tímto způsobem monitorovat podmínky, v jakých je obilí uchováváno. Díky tomu mohou zemědělci zavčasu zjistit, kdy se jejich uskladněná úroda začíná kazit, a hrozící zkáze zamezit.

První zátěžové testy robot absolvoval po žních na farmách ve Skotsku a severní Anglii. Inovativní technologie vyvinutá Lorenzem Contim, zakladatelem Croveru, se údajně dokáže v husté hmotě obilí pohybovat jako letadlo vzduchem.

Uskladňování zrní v uzavřených prostorech s sebou nese pochopitelně vyšší teplotu a vlhkost – ideální podmínky pro vznik plísní a přežívání různých škůdců. Jen ti prý mají každoročně na svědomí až 20% ztrátu z celkové úrody.

Dosud si farmáři při kontrole uskladněného obilí museli vystačit s metodami, které se obešly bez zásahů do hromad zrní. To už ale s robotem Croveru neplatí. Umožňuje totiž změřit teplotu a vlhkost takřka každého krychlového centimetru obilí.

Další výhodou automatizovaného digitálního systému je, že sila, která se často nacházejí v odlehlých oblastech, můžete díky satelitními spojení kontrolovat i na dálku. Farmáři jen stačí počítač s potřebným softwarem a internetové připojení.

Z dlouhodobější perspektivy pak vynález Croveru umožní zemědělcům lépe porozumět podmínkám uskladnění, a tak zamezovat ztrátám. Podle odhadů firmy každý nasazený robot uchrání až stovky tun obilí před zkázou.

Jen díky zásadní podpoře Business Incubation Centre UK Evropské vesmírné agentury se nám podařilo naši novou technologii zprovoznit tak rychle,“ neopomíná Lorenzo zmínit klíčového partnera projektu.

Tato technologie pomůže vybudovat odolnější řetězec zásobování potravinami i širší globální systém. Najde ale uplatnění i mimo sféru zemědělství,“ naznačuje trochu tajemně zakladatel Croveru, jak vysoko až míří ambice jeho tvůrců.

Autor: Petr Pláteník

Další články