Bakalářka z Keni na zakázku? Už ne, umělá inteligence přebírá Keňanům práci

zdroj: Midjourney

Bakalářka z Keni na zakázku? Už ne, umělá inteligence přebírá Keňanům práci

Potřebujete napsat esej, nebo udělat online zkoušku? S tím vám může pomoct ghostwriter, kterého si jednoduše zaplatíte, a on to všechno udělá za vás. Epicentrem tohoto nekalého byznysu je právě Keňa. Pokles příjmů těchto pracovníků však nasvědčuje tomu, že jim ChatGPT začíná přebírat místo. Informoval o tom server Rest of World.

Navzdory tomu, že je Keňa největší ekonomikou východní Afriky, trápí ji vysoká míra nezaměstnanosti. V roce 2022 bylo bez práce přibližně 5,5 % pracovní síly. K tomu všemu se odhaduje, že zhruba 17 % populace žije v extrémní chudobě. Zato je v zemi nemalé množství vysokoškolsky vzdělaných lidí. Šťastnější část z nich získá práci u některé ze západních korporací, zbytek však musí hledat obživu jinde. Alternativou pro absolventy vysokých škol jsou tzv. továrny na eseje. Tyto zahraniční agentury si však za akademické práce nechávají vyplácet obrovské sumy a svým zaměstnancům dávají jen zlomek výdělku.

Podle ekonomického ukazatele Online Labor Index (OLI) Keňa představuje 1 % světové online pracovní síly na volné noze. Celkově je tak země v tomto ohledu na 15. místě a v Africe hned na druhém – za Egyptem. A přibližně 70 % z těchto pracovníků v Keni nabízí mezi svými službami psaní akademických prací a „pomoc s výukou“.

Co tato „pomoc s výukou“ obnáší?

Sepsání originální eseje, vytvoření ozdrojované diplomové práce se všemi jejími náležitostmi, zasvěcení do tématu a příprava na obhajobu. Pomoc s učením, vypracování domácích úkolů nebo účast na online zkoušce. Toto všechno za vás může udělat ghostwriter. Podle serveru MailOnline jsou tyto služby hojně využívané ve Velké Británii i v USA.

Pokud jste pracovník na volné noze, můžete si vydělat přibližně 1 200 dolarů (26 000 korun) měsíčně. V poslední době se však výdělky pohybují kolem 500 dolarů (cca 11 tisíc korun) měsíčně. Tento pokles je spojován s raketovým vzestupem nástrojů umělé inteligence. „Minulý rok jsem v tuto dobu dostával v průměru 50 až 70 úkolů,“ říká Collins (server Rest of World na jeho žádost neuveřejnil jeho příjmení). A dodává, že nyní dostává úkolů zhruba 30 až 40.

Práce bude méně, ale stále bude potřeba 

V lednu 2023 provedla online vzdělávací platforma Study průzkum mezi více než 1000 americkými studenty a zjistila, že více než 89 % studentů použilo ChatGPT jako pomoc při psaní domácího úkolu. Tento vzestup umělé inteligence je tak pro pracovníky, kteří se živí psaním akademických prací nebo pomocí s výukou, reálnou hrozbou. 

Situace ale není černobílá. „Práce bude stále existovat, protože i úprava textu, vygenerovaného umělou inteligencí, zabere spoustu času,“ říká John Kamau, který se tomuto druhu „byznysu“ věnuje již od roku 2014. „Lidé provozující tyto služby budou stále potřeba, a dokonce budou moci ChatGPT využít ke své práci a ušetřit tím čas. Práce jen bude znatelně méně,“ dodává Kamau.

Autor: Lenka Hrušková

Další články