Bankovní identitu používají 4 miliony Čechů

Zdroj: Pixabay
Technologie 15. 01. 2024

Bankovní identitu používají 4 miliony Čechů

Bankovní identitu (Bank ID) už použily čtyři miliony uživatelů, což je meziročně dvakrát více. Lidé s Bank iD loni uskutečnili 15 milionů transakcí v portálech státní správy a 4 miliony ověření na firemních webech. Celkově má bankovní identitu dostupnou 6 milionů občanů u deseti bank.

Zhruba 1,6 milionu lidí se loni přihlásilo na portálech soukromých společností, což ukazuje na rostoucí důvěru v tuto digitální službu. V letošním roce mohou Bank iD využít rodiče žáků devátých tříd a zájemců o víceletá gymnázia pro online přihlášení na střední školy, které připravují CERMAT a MŠMT.

Během pouhých tří let se bankovní identita stala pro většinu lidí  v ČR absolutní samozřejmostí. Významné také je, že cizinci (EU i nonEU) mohou nyní získat bankovní identitu u tří bank (MONETA Money Bank, Fio banka a Raiffeisenbank), pokud mají osobní doklad vydaný českým státem.

„V tuto chvíli spolupracujeme s více než 400 subjekty. Jsem rád, že se digitalizace čím dál více prosazuje v oblastech, kde doposud nebyla, jako jsou například bezobslužné prodejny v menších obcích. V loňském roce bylo otevřeno 30 nových prodejen s bezobslužným režimem a přes bankovní identitu lidé uskutečnili 100 000 nákupů. Z bezobslužných prodejen se stává řešení pro český venkov, jelikož personální náklady představují až 75 % nákladů pro provozovatele, což v tomto případě odpadá,“ vysvětluje jednu z výhod Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identity.

Přihlášky na střední školy

Letos poprvé v přijímacím řízení na střední školy odpadá povinnost fyzicky odevzdat nebo poslat přihlášku. Žáci si také poprvé vybírají tři střední školy. Systém je na základě výsledků přijímacích zkoušek automaticky rozřadí podle jejich preferencí. Tento krok bude velkou úlevu pro rodiče 106 tisíc deváťáků.

„Statistiky žádostí o jednorázový příspěvek na dítě ukázaly, že přes 82 % žádostí bylo podáno elektronicky. Podobný trend lze očekávat také u letošních přijímacích zkoušek. Elektronický systém usnadní administrativu školám a možnost přihlášování pomocí bankovní identity by měl zjednodušit celý proces a eliminovat stres rodičů. Je důležité zmínit, že některé banky zřídí bankovní identitu i těm rodičům, kteří z nejrůznějších důvodů nemají bankovní účet,“ vysvětluje Jan Blažek, předseda představenstva Bankovní identity.

Elektronickou přihlášku bude možné podat od 1. 2. 2024 do 20. 2. 2024, více informací najdou zájemci na doméně www.prihlaskynastredni.cz. Systém se týká také přihlášek na víceletá gymnázia. 

V případě, že rodiče nemají bankovní účet, mohou si zřídit samostatnou bankovní identitu u České spořitelny, ČSOB, Fio banky, Komerční banky a MONETA Money bank.

Vedle toho první čtyři univerzity začaly využívat Bank iD pro přihlášky k vysokoškolskému studiu nebo zápis do ročníku, což je další krok k digitální transformaci vzdělávacího sektoru. 

250 zodpovědných e-shopů ověřuje věk

V současném prostředí e-commerce v České republice se objevuje významný problém: většina e-shopů na trhu nedostatečně ověřuje věk při prodeji produktů, u kterých je to zákonem vyžadováno. Tento problém se týká především prodeje tabáku, alkoholu, nikotinových sáčků a pyrotechniky.

Nedostatek v dodržování zákonných předpisů je alarmující zejména vzhledem k nedávným zjištěním Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která odhalila, že 77 % online prodejců tabákových výrobků a nikotinových sáčků neplní své zákonné povinnosti.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek jasně stanovuje, že prodejci musí elektronicky ověřovat věk nakupujících. Jednoduché zaškrtnutí políčka „Je mi 18 let“ je považováno za nedostatečné. Tento nedostatek ve splnění zákonných požadavků představuje vážné riziko pro veřejné zdraví a bezpečnost, zvláště mezi mladými lidmi.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články