Biden smetl ze stolu Muskovy nářky

Zdroj: Pixabay
Byznys 08. 06. 2022

Biden smetl ze stolu Muskovy nářky

Americký prezident Joe Biden minulý pátek smetl ze stolu „super špatný pocit“ generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska ohledně americké ekonomiky. Zároveň pochválil některé Muskovy konkurenty za rozšíření investic do elektromobilů, uvedla agentura CNBC.

Biden se pak do Muska, který je častým kritikem jeho administrativy, opovržlivě obul. „Hodně štěstí při jeho cestě na Měsíc,“ řekl Biden na adresu zakladatele SpaceX.

Prezident byl na Muska dotázán po svém projevu v Delawaru, kde vychvaloval aktuální zprávu o zaměstnanosti v USA. Ministerstvo práce zjistilo, že americká ekonomika v květnu vytvořila 390 000 pracovních míst, což je lepší údaj, než se očekávalo, zatímco míra nezaměstnanosti se udržela na nízké úrovni 3,6 %.

Musk má „super špatný pocit“

Musk mezitím ve čtvrtek v e-mailu sdělil vedoucím pracovníkům, že má z ekonomiky „super špatný pocit“ a že bude muset podle agentury Reuters zrušit 10 procent pracovních míst ve společnosti Tesla. Akcie společnosti Tesla v pátek klesly.

Na otázku ohledně Muskova údajného pocitu Biden pochválil Ford a Stellantis.„No, řeknu vám, že zatímco Elon Musk o tom mluví, Ford v drtivé většině zvyšuje své investice,“ řekl Biden a vytáhl z kapsy saka poznámkový lístek.

„Myslím, že Ford zvyšuje investice do výroby nových elektromobilů, 6 000 nových zaměstnanců, odborářů, podotýkám, na Středozápadě,“ řekl Biden. A dodal, že „bývalý koncern Chrysler, Stellantis, také investuje do elektromobilů podobně“.

Biden rovněž upozornil na plány společnosti Intel, která v rámci investice v Ohiu plánuje vytvořit 20 000 nových pracovních míst.„Takže, víte, hodně štěstí při jeho cestě na Měsíc,“ řekl Biden a mávl rukou.

Musk na žádost o komentář okamžitě nereagoval. Během několika minut po Bidenově poznámce však Musk na Twitteru uveřejnil tweet „Díky, pane prezidente!“ spolu s tiskovou zprávou NASA z dubna 2021, v níž se oznamuje, že Muskova společnost SpaceX, která se zabývá raketovými cestami, byla vybrána, aby na Měsíci přistála s další americkou lodí.

Musk je proti zaměstnancům, Biden je nakloněn odborům

Musk, jeden z nejbohatších lidí na světě, je uprostřed dohody o koupi Twitteru za 44 miliard dolarů (přes bilion korun). V poslední době začal sdílet více politicky zabarvených tweetů, včetně jedné zprávy z minulého měsíce, v níž peskoval demokraty a slíbil, že bude volit republikány.

Prezidentovo shazování miliardáře bylo posledním bodem třenic s Muskem, který otevřeně kritizuje Bílý dům i samotného Bidena.

V březnu se Musk rozčílil poté, co Biden ve svém projevu o stavu Unie pochválil snahy společností Ford a General Motors v oblasti elektromobilů, a nezmínil Teslu.„Na zprávu o stavu Unie se nikdo nedívá,“ uvedl Musk v e-mailu pro CNBC.

O dva měsíce později Musk označil Bidenovu administrativu za neefektivní a řekl, že „skutečným prezidentem je ten, kdo ovládá [Bidenův] teleprompter (čtecí zařízení – pozn. red.)“.

Bidenův mluvčí odpověděl:„Počítejte s tím, že nás nepřekvapuje, že miliardář, který je proti zaměstnancům, hledá jakoukoli příležitost, aby se dotkl prezidenta, který je nejvíce nakloněn odborům a zaměstnancům v novodobé historii.“

Autor: Jiří Böhm

Další články