Na blockchain začíná slyšet i EU

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Technologie 28. 05. 2022

Na blockchain začíná slyšet i EU

Blockchain bude hrát zásadní roli v digitalizaci veřejného sektoru, a to nejen z hlediska zefektivnění administrativy, ale také proto, že umožňuje výrazně zvýšit úroveň transparentnosti, zabezpečení, spolehlivosti a dostupnosti služeb, tvrdí Michal Košek, CEO pražského softwarového domu eMan.

Svou ambicí stát se lídrem v oblasti blockchainových technologií se Unie nijak netají. Technologie umožňuje lidem a organizacím, kteří se nemusí znát nebo si navzájem nedůvěřují, aby se kolektivně dohodli a trvale zaznamenávali informace bez autority třetí strany. Vytvořením důvěry v data způsobem, který dříve nebyl možný, má blockchain potenciál revolučně změnit způsob, jakým sdílíme informace a provádíme transakce online.

Zdroj: eMan

Strategie Evropské komise je navržena přesně tak, aby tyto cíle splnila. Chce podpořit jakýsi zlatý standard pro blockchain v Evropě, který by ve svém právním a regulačním rámci zahrnoval evropské hodnoty a ideály,“ vysvětluje Jaromír Hanzal, ředitel Asociace pro aplikovaný výzkum v IT. Sama asociace přikládá využití blockchainových technologií ve veřejném sektoru velkou váhu.

Státní správa je fragmentovaná a má omezenou schopnost sdílet data

Regionální, místní i celostátní správní úřady mají za úkol vést záznamy, které obsahují například data narození nebo informace o rodinném stavu, převodech majetku či případné trestné činnosti. Důkladná správa a výměna těchto údajů mezi jednotlivými úřady ale může být komplikovaná i pro centrální orgán ve veřejném sektoru. Některé záznamy existují pouze v papírové podobě, a pokud je třeba provést změny v záznamech registrů, musí se na úřad občané často dostavit osobně, a to je časově i nákladově náročné jak pro občany, tak stát samotný.

Využití distribuované decentralizované databáze typu blockchain ve veřejné správě pro svou plně digitální náturu přinese okamžitý efekt v podobě úspory papíru a administrativních nákladů. Mimo jiné ho lze využít pro řešení veškeré komunikace mezi jednotlivými úřady, a to i na mezinárodní úrovni,“ vysvětluje Michal Košek.

Bankovní identita jde správným směrem

Spolehlivost a bezpečnost jsou primem blockchainových technologií a jejich relativní výhodou oproti jiným nástrojům doposud používaným při zpracování finančních transakcí a způsobům identifikace klienta. Jedinečná kombinace kryptografie a distribuované sítě v blockchainu umožňuje zapojit v bankovnictví tuto „online účetní knihu“ odolnou proti manipulaci, která funguje v reálném čase, obsahuje potvrzené a ověřené transakce a poskytuje základ pro vzájemnou důvěru vlád, občanů a podniků.

Blockchain skvěle hraje v souvislostech moderního vývoje mířícího k decentralizaci a bezpečnému sdílení dat a údajů ověřených třetími stranami. Pro jakoukoliv digitalizaci veřejného sektoru je právě tento aspekt stěžejní. Stejně jako to funguje například u bankovní identity, která v České republice stále posiluje,“ dodává Michal Košek.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články