Blockchainové technologie se otevírají i laikům. Zajistí bezpečnější obchodování

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 15. 02. 2022

Blockchainové technologie se otevírají i laikům. Zajistí bezpečnější obchodování

ČSOB jako první banka v České republice zpřístupnila firmám platformu we.trade, která využívá bezpečný způsob placení pomocí blockchainu. Firmy s její pomocí snižují rizika v tuzemském i zahraničním obchodě a dostanou slíbené peníze včas. A všechno přitom začalo díky bramborám z Belgie, říká Tomáš Perger, působící jako we.trade manažer pro ČSOB.

ČSOB je první bankou v České republice, která umožnila svým klientům přístup do blockchainové platformy we.trade. Mohl byste v jednoduchosti vysvětlit, co we.trade znamená?

Jedná se o inovativní digitální platformu, založenou největšími evropskými bankami, mezi nimiž je mimochodem i naše mateřská KBC. Ty společně vytvořily bezpečné a transparentní prostředí, které umožnilo firmám mezi sebou digitálně obchodovat. Dá se říct, že we.trade modernizuje tradiční „trade finance byznys“ neboli byznys obchodního financování, jako jsou bankovní záruky a akreditivy. Připodobnil bych to k e-shopům, kde se přihlásíte, vyberete si zboží, vyberete si formu úhrady a potom se realizuje obchod. Naše platforma představuje podobný model, nicméně zde nevybíráme zboží, ale dodavatele nebo odběratele, se kterým chceme obchodovat. S ním také sjednáváme platební a obchodní podmínky a v momentě, kdy jsou splněny, dostává protistrana zaplaceno.

Jak s tím souvisí blockchain?

Blockchain je jedna z nejmodernějších a nejbezpečnějších technologií současnosti a jedná se o technologii, se kterou je spjata důvěra a transparentnost. Tím, že všechny transakce a záznamy zůstávají na několika serverech, pravděpodobnost útoku hackera je velmi malá.

Jsme v době pandemie, kvůli níž mnoho věcí přešlo do světa internetu. Logicky se tím zvýšily i potenciální nebo skutečné hackerské útoky. Nemáte tedy vy nebo vaši zákazníci strach, že můžete být ještě více ohroženi?

Naopak, we.trade je nástroj, který pomáhá firmy chránit před těmito riziky kybernetických útoků. Kromě toho, že se jedná o nejbezpečnější technologii současnosti, všechny informace ohledně plateb jsou do databáze zadávány bankami – klient nevyplňuje žádné platební příkazy. A vlastně hlavní výhodou je, že my, když vstupujeme na we.trade, víme, s kým obchodujeme. Víme, kdo je naše protistrana, protože protistranu do databáze zadává banka na základě smluvní dokumentace. To je právě ten rozdíl oproti e-shopům. Historicky, když vznikaly první e-shopy, bylo jich mnoho podvodných a stávalo se běžně, že když jste za zboží zaplatili, nikdy vám nepřišlo. A to proto, že e-shop reprezentovaly fiktivní osoby, tzv. nastrčené bílé koně. Na we.trade není šance, aby se něco podobného stalo, protože banky všechny uživatele prověřují. 

Mohl byste jednoduše na konkrétním příkladu z praxe ukázat, jak to v realitě funguje? 

Pokud bychom obchodovali přes we.trade, tak bychom se museli dohodnout, co a za kolik nakoupíme. Já budu tedy odběratel, co od vás nakoupí, a dohodneme se na nějakých platebních podmínkách. Například se domluvíme, že úhrada proběhne proti faktuře, a v momentě, kdy vy tu fakturu vystavíte, tak v den, který jsme si dohodli, proběhne platba. Samozřejmě může se stát, že v onen den D, kdy má proběhnout platba, nebudu mít peníze na účtu. Pokud vy toto riziko budete vnímat jako vysoké, můžete si se mnou dohodnout, že v rámci smlouvy bude součástí tzv. garantovaná platba. To znamená, že banka za mě pošle peníze na váš účet bez ohledu, jestli já je mít budu. A vy máte jistotu, že dostanete peníze ve stanoveném čase.

Kdo je typický klient, který tuto službu využívá? Jedná se, řekněme, o menší nebo střední firmy?

Jedná se o různě velké firmy, které se vyskytují i na seznamu Forbesu, ale jsou tam i ty menší. Vždy je důležité, jestli řeší nějaký problém se svým odběratelem či dodavatelem. Například, pokud jsem odběratel a mám obavu z toho, že dostanu zboží pozdě, tak je to nástroj, kterým můžu vytvořit tlak na svého dodavatele, aby mi zboží dodával včas. Tím je typický třeba jihoevropský region. A nebo, pokud se jako firma ocitnu v situaci, kdy se mi zhoršil rating a pojišťovny mě nechtěly pojistit, můžu prostřednictvím garantované platby svým dodavatelům vlastně garantovat, že dostanou zaplaceno. 

Jaká je historie we.trade? Na začátku jste zmiňoval, že vznikl mezi velkými bankovními domy napříč Evropou, takže předpokládám, že vznikl k zjednodušení jejich komunikace. 

Vzniku we.trade předchází legenda o manažerovi KBC, jehož kamarád byl pěstitelem brambor. Všichni víme, že je Brusel vyhlášený bramborovými hranolky, které se prodávají na každém rohu. Přítel pěstitel měl tehdy velkou úrodu, tak se ho manažer zeptal, proč její část neexportuje třeba do Francie. Odpověď zněla tak, že měl pěstitel strach, že by nedostal zaplaceno. Celá myšlenka byla tedy postavena na exportu. Pravdou ale je, že firmy v Česku začínají realizovat i tuzemské transakce.

Jedná se o relativně novou službu. Jaký je o ní momentálně zájem?

Zájem roste, a to zejména u firem, které mají potřebu zajistit si včasné dodání nebo mají potřebu vyřešit problém s nedostatečnými pojistnými limity. Jak jste zmínil, je to nová technologie, takže bude potřebovat ještě trochu času, aby se s ní i ostatní firmy více seznámily. Pro mě je důležité, že firmy, které si platformu vyzkoušely, tak s ní dále pracují a pomáhají si tím řešit své problémy.

Máte s ní nějaké další plány?

Chceme se dále rozšiřovat mimo Evropu. Mělo se sice jednat především o evropskou záležitost, nicméně vloni ve čtvrtém kvartálu jsme se rozšířili o tureckou Akbank a připravují se další akvizice a rozšíření do jiných světadílů. Mluví se například i o Africe, a nezapomínáme ani na východní Evropu. Zrovna Polsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko jsou země, kam by se měl we.trade posunout. Budou samozřejmě přibývat i nové služby vedle těch bankovních. Například vloni v létě se we.trade rozšířil o službu, kterou poskytuje společnost CRIF. Jedná se o SkyMinder, kde si objednáním reportů odběratelé můžou například ověřit výrobní kapacity dodavatele, a naopak dodavatel finanční zdraví odběratele. 

Digitální faktury a smlouvy jsou už v dnešní době na denním pořádku a hotovost už prakticky neexistuje. Máte nějakou představu, jak to v oblasti digitalizace bankovnictví půjde dál? 

Nedávno jste tu měli naši kolegyni Míšu Lhotkovou z Kate a ta vám vlastně popisovala, jak jednoduše bude moci člověk ovládat svůj účet a realizovat platby. Ale pokud bych měl mluvit za we.trade, tak to samozřejmě není jediná blockchainová technologie. Jsou tam blockchainové technologie zaměřené dokonce i na logistiku, a pokud se všechno bude dařit, tak předpokládám, se budou vzájemně propojovat. Já dám takový příklad. Budete něco chtít dovézt a budete vědět, že teplota daného zboží nesmí klesnout pod 20 stupňů. Vy si tuto podmínku dáte do kontraktu a zaplatíte pouze tehdy, pokud teplota neklesne pod 20 stupňů. Blockchain situaci následně monitoruje, zapisuje, a když vám přijde zboží, které nesplňuje podmínky, budete mít na výběr si zboží nechat, odmítnout ho, nebo požadovat slevu. Takže to je podle mě cesta, kterou se we.trade může jednou ubírat.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory