Brazílie s Argentinou chtějí vlastní „euro“

Zdroj: Pixabay
Byznys 23. 01. 2023

Brazílie s Argentinou chtějí vlastní „euro“

Brazilský a argentinský prezident Luiz Inacio Lula da Silva a argentinský vůdce Alberto Fernandez společně uvedli, že usilují o větší hospodářskou integraci, včetně vytvoření společné měny „sur“, píše agentura Reuters.

„Máme v úmyslu překonat překážky naší vzájemné obchodní výměny, zjednodušit a modernizovat pravidla a podpořit používání místních měn,“ uvádí se v textu obou politiků zveřejněném na argentinských internetových stránkách Perfil.

„Rozhodli jsme se také pokročit v diskusích o společné jihoamerické měně, kterou lze používat pro finanční i obchodní toky, což sníží náklady i naši vnější zranitelnost,“ uvádí se v článku.

Myšlenka společné měny byla původně vznesena v článku, který loni napsali Fernando Haddad a Gabriel Galipolo, nyní brazilský ministr financí, respektive jeho výkonný tajemník, a Lula se o ní zmínil během volební kampaně.

Lula si pro svou první zahraniční cestu od nástupu do funkce vybral Argentinu, čímž dodržel tradici první návštěvy největšího obchodního partnera Brazílie v regionu. Stalo se tak po čtyřech letech napjatých vztahů během vlády bývalého brazilského pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Lulova cesta do sousední Argentiny rovněž znamená návrat Brazílie do Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC), které Brazílie opustila v roce 2019 na příkaz Bolsonara, jenž odmítl účast v této regionální skupině kvůli přítomnosti Kuby a Venezuely.

Deník Financial Times zároveň informoval, že obě jihoamerické země tento týden oznámí zahájení přípravných prací na společné měně.

Plán, který má být projednán na summitu v Buenos Aires tento týden, se zaměří na to, jak by nová měna, kterou Brazílie navrhuje nazývat „sur“ (jih), mohla podpořit regionální obchod a snížit závislost na americkém dolaru, uvedl Financial Times s odvoláním na úředníky.

Politici obou zemí o této myšlence jednali již v roce 2019, ale tehdy se setkali s odporem brazilské centrální banky. Iniciativa, která původně začíná jako bilaterální projekt, by se později rozšířila o přizvání dalších latinskoamerických zemí, uvedla zpráva a dodala, že oficiální oznámení se očekává během Lulovy návštěvy Argentiny, která začíná v neděli večer.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články