Bude Boston Dynamics prodán za miliardu dolarů?

27. 11. 2020

Bude Boston Dynamics prodán za miliardu dolarů?

Softbank údajně aktivně jedná s automobilkou Hyundai o prodeji své robotické společnosti Boston Dynamics. Cena? Jedna miliarda dolarů (zhruba 22 miliard korun).

Proč se Hyundai tak zajímá o robotického psa Spot? Podle agentury Bloomberg chce jihokorejská automobilka využít pohyblivých Spotových nohou a přizpůsobit tyto končetiny svému vlastnímu konceptu docela divokého a šíleného konceptu chodícího auta.

Mimochodem, tento Spot by měl být k dostání i v Česku. Alza prodej v budoucnu nevylučuje. Ve chvíli, kdy budou roboti od Boston Dynamics dostupné k volnému prodeji i v Evropě, rádi zahájíme jednání s výrobci a nabídneme tento produkt i na našem webu,” řekl dříve serveru orobotice.cz Jaroslav Lachman, který je v Alze produktovým manažerem a odborníkem na SMART technologie.

Vůz překračující skály
Zdroj: Hyundai

Jak upozorňuje server Popularmechanics.com, loni na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas CES 2019 společnost Hyundai poprvé představila koncept „Elevate“, který překresluje řadu různých konceptů elektrických vozidel na podobu robotů s nohami vypadajícími jako hmyz.

Bude auto budoucnosti umět šplhat a skákat?

Podle webu CNET.com je takové auto schopné jezdit po dálnici, šplhat po metr a půl vysoké zdi a dokáže překročit stejně širokou propast, což z něj činí povoz podobný futuristickému AT-AT ze Star Wars.

Taxi budoucnosti
Zdroj: Hyundai

„Když zasáhne tsunami nebo zemětřesení, mohou současná záchranná vozidla doručit záchranáře pouze na okraj pole trosek. Zbytek cesty musí jít pěšky. Elevate může jet na místo činu a šplhat přímo přes povodňové trosky nebo přes rozbitou suť,“ uvedl John Suh, viceprezident společnosti Hyundai.

Pokud dohoda projde, nebylo by to poprvé, co Spot získá nového páníčka. V roce 1992 společnost Boston Dynamics vznikla z podhoubí Massachusetts Institute of Technology. V roce 2013 ho pak zakoupila společnost Alphabet, mateřská společnost Googlu. O čtyři roky později pak Softbank koupila společnost Boston Dynamics. Specifika této dohody nebyla zveřejněna.

Další články