Budoucnost logistiky: AI usnadňuje práci a předpovídá krizové situace

Ilustrační foto. Zdroj: IPRICE RECARE
Technologie 28. 03. 2023

Budoucnost logistiky: AI usnadňuje práci a předpovídá krizové situace

Většina odvětví, včetně logistiky, se změnila díky rozvoji nových technologií, jako je umělá inteligence (AI). Autonomní vozidla, automatizace skladů, prediktivní analýza a chytré silnice jsou příklady technologií, které se dnes stávají novou normou. 

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající se logistikou zcela zásadní. Doby, kdy sklady fungovaly ve stylu “papír–tužka”, jsou dávno pryč. Pomocí digitalizace jsou firmy schopné výrazně zefektivnovat procesy, snižovat náklady a řídit celkově logistické operace,“ říká Patrik Jokl, zakladatel firmy IPRICE RECARE.

Společnosti si začínají uvědomovat hodnotu strojového učení a výhody využití odborných znalostí poskytovatelů AI ke zlepšení výroby a dodávek. Není překvapením, že technologičtí giganti jako Google a Tesla začali investovat do AI.

Jak to funguje?

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na základě vzorů nebo vlastností v datech kombinací obrovských objemů dat s rychlým opakovaným zpracováním a sofistikovanými algoritmy. Vytvoření systému umělé inteligence je v podstatě pečlivý proces převrácení lidských vlastností a schopností do stroje a využití jeho výpočetních schopností k překonání našich vlastních schopností.

Jak umělá inteligence mění logistický průmysl? 

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat možné problémy. Správně nastavené AI dokáže natolik zefektivnit chod skladu, že návratnost implementovaného systému může být velmi rychlá,“ popisuje Jokl.

Patrik Jokl. Zdroj: IPRICE RECARE

V logistice odemyká AI skutečný potenciál velkých dat: S využitím síly technologie big data budou logistické společnosti schopny provádět přesné předpovědi a zlepšovat svou výkonnost. Lze ji také využít k lepší prediktivní analýze a lepší automatizaci pro řízení strategických rozhodnutí.

Roboty lze využít k nahrazení pracovníků: Umělá inteligence v logistice má pozitivní dopad na řízení skladových operací. Roboty dokážou identifikovat, přesouvat, třídit a sledovat zásoby, čímž zvyšují schopnosti moderních pracovníků. Společnost XPO Logistics Inc. tvrdí, že za určitých okolností nasazení robotů do skladových operací zvýšilo efektivitu až šestkrát. 

Využití umělé inteligence v logistice podporuje používání samořídících automobilů: Obliba samořídících automobilů roste závratným tempem. Jednou z příčin je příspěvek umělé inteligence k překonávání lidských řidičských schopností. Díky technologiím snímání, které společně vytvářejí trojrozměrný obraz okolí vozidla, včetně dopravních signálů a zákonů, rozpoznávání překážek, interpretace dopravních značek atd., umožňuje umělá inteligence vozidlu vnímat a předvídat změny v jeho okolí. 

Výhod je celá řada. Jednou z nich je vyšší bezpečnost. Autopilot nepociťuje únavu a naplno využívá všechny funkce řízení. Pak je tu efektivita. Samořídící auto si drží optimální spotřebu paliva. S rozvojem 5G sítí, které mají výhodu nízké latence, se využití AI a samořídících skladů bude dále zvyšovat.

Autor: Alena Burešová

Další články