Celosvětové příjmy z obchodu s uhlíkem přesáhly 1,7 bilionu korun

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie Ekonomika 18. 04. 2024

Celosvětové příjmy z obchodu s uhlíkem přesáhly 1,7 bilionu korun

Prodeje povolenek emisí oxidu uhličitého přesáhly v loňském roce rekordní sumu. Vlády podle informací agentury Reuters stále častěji tento nástroj využívají k řešení globálního oteplování.

V roce 2022 činila částka získaná z aukcí povolenek 64 miliard dolarů (cca 1,5 bilionu korun). Výroční zpráva mezivládního fóra International Carbon Action Partnership (ICAP) o stavu obchodování s emisními povolenkami uvádí, že se nyní uchylují k systémům obchodování s emisemi (ETS) jurisdikce, které tvoří 58 % celosvětového hrubého domácího produktu.

V současné době je v provozu 36 takových systémů (loni jich bylo 28) a dalších 22 systémů ETS je ve fázi vývoje nebo zvažování, mimo jiné v Argentině, Brazílii, Indii, Turecku a Vietnamu.

Obchodování s emisemi je osvědčený politický nástroj, který dokáže snížit emise rychleji a s nižšími náklady než jiné možnosti. Úroveń obchodování s emisemi, které zachycuje letošní zpráva, nám dává naději, stejně jako inovace a nové myšlenky, které některé jurisdikce přinášejí, aby systém přizpůsobily svým místním podmínkám, prohlásil Stefano De Clara, vedoucí sekretariátu ICAP.

V rámci systému obchodování s povolenkami vlády stanovují postupně se snižující strop pro množství emisí, které může určité odvětví vyprodukovat. Pak se vytvoří emisní povolenky, které se prodávají v aukcích, a podniky si musí pořídit jednu za každou tunu CO2, kterou vypustí do ovzduší.

Zmíněná zpráva uvádí, že ke zvýšení příjmů v loňském roce přispěly zejména vyšší ceny povolenek emisí oxidu uhličitého ve dvou systémech – v Evropské unii a v britském okruhu – a také větší počet aukcí povolenek, rozdělujících je uvnitř průmysl.

Autor: Petr Pláteník

Další články