Hedgeové fondy ženou rostoucí ceny kakaa nebo sázky na emisní povolenky

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika 27. 03. 2024

Hedgeové fondy ženou rostoucí ceny kakaa nebo sázky na emisní povolenky

Podle investorů pomohly rekordní ceny kakaa a trhy zmítané inflací a geopolitikou v prvním čtvrtletí hedgeovým fondům překonat své kolegy. Informuje o tom web agentury Reuters.

Manažer hedgeového fondu pracující systematicky používá kódování a algoritmy k určení, zda najde dostatečně silné obchody, které se stanou tržními trendy. Právě takové trendové fondy dosáhly podle makléřské společnosti Barclays v prvních dvou měsících roku 2024 průměrného zisku téměř 9 % oproti 2,6 % u širšího odvětví hedgeových fondů.

Různorodá výkonnost napříč regiony a aktivy je pro tyto fondy, které těží z rozdílných trhů, dobrá, řekl Michael Oliver Weinberg, profesor na Columbia Business School a investor do hedgeových fondů. „Skvělé trhy pro systematické manažery, protože jsou obvykle stejně dlouhé i krátké,“ řekl Weinberg. Krátká pozice sází na pokles hodnoty aktiva, dlouhá na růst cen.

Cena kakaa se zdvojnásobila

Deset nejvýkonnějších trendových fondů, které připouštějí téměř o dvě třetiny vyšší volatilitu než jejich kolegové, dosáhlo za první dva měsíce letošního roku v průměru zhruba 20% výnosu. To aspoň vyplývá ze zjištění makléřské společnosti Barclays Prime Broker, sledující hedgeové fondy.

Zbývající fondy s nižšími prahovými hodnotami rizika vykázaly průměrný výnos 5 %. Ale i ty s nižšími přípustnými hodnotami volatility těžily ze silných pohybů zemědělských komodit, měn a energií.

Dlouhé obchody s kakaem držené od první poloviny roku 2023 posílily výnosy. Cena kakaa se za poslední rok více než zdvojnásobila, což bylo podpořeno špatnou úrodou v zemích, které jsou největšími producenty – v Pobřeží slonoviny a Ghaně – a snahou zpracovatelů získat kakaové boby.

Některé fondy těžily také ze sázek na krátké pozice proti povolenkám na emise oxidu uhličitého. S nimi aktivně obchodují společnosti, které potřebují platit za vypouštění oxidu uhličitého, spolu se spekulanty sázejícími na jejich hodnotu.

Trhy předběhly Fed

Silný měsíc, jako je únor, s téměř dvouciferným výnosem, je obvykle vyvolán významnou událostí, jako je válka nebo jiná krize, která ovlivní trhy napříč třídami aktiv,“ uvedl Marc van Loo, člen týmu pro vztahy s investory společnosti Transtrend. Letošní únor se však podle něj lišil, protože výnosy byly jednoduše dány tím, jak silné byly trendy v tomto prvním čtvrtletí.

Jedním ze sporných bodů pro tyto fondy byl pevný výnos, protože načasování snížení úrokových sazeb zůstává neurčité. „Fixní výnosy jsou v roce 2024 složitější. Máme zde trendy, ale frekvence a načasování mohou způsobit určitý rozptyl ve výkonnosti a trhy předběhly Federální rezervní systém USA (Fed), když sazby klesly a pak zase vzrostly,“ uvedla Kathryn Kaminski, hlavní výzkumná stratégka bostonské společnosti AlphaSimplex.

Autor: Petr Pláteník

Další články