Český trh v číslech: Nejvíc se automatizuje v Praze

Zdroj: Pixabay
16. 03. 2021

Český trh v číslech: Nejvíc se automatizuje v Praze

Podle výroční zprávy dánské společnosti #HowToRobot, zakládající se na vzorku 360 společností z řad výrobců, integrátorů, distributorů, poradců i dodavatelů dílčích komponent, sídlí nejvíce automatizačních firem v Praze. Převažují malé a střední podniky.

Kolik je automatizačních firem v jednotlivých regionech? Kde je jich nejmíň a kde nejvíc? A kde konkrétně se nachází? Nejen na tyto otázky se snažil najít odpovědi dánský projekt #HowToRobot, z jehož aktuálního reportu přinášíme několik zajímavých statistik.

Nejvíce automatizačních firem podle regionu

Nejvíce automatizačních firem se nachází v hlavním městě Praha, kde mají svá sídla, následuje Jihomoravský kraj v čele s Brnem. Tento region využívá své pověsti „českého Silicon Valley“ a blízkosti hranic s Rakouskem a Slovenskem. Naopak nejméně automatizačních firem najdeme v Karlovarském kraji, a to i přesto, že sousedí s Německem, na kterém je český průmysl dlouhodobě v podstatě závislý.

České automatizační společnosti podle regionu

Zdroj: HowToRobot: Market analysis of automation firms in Czech Republic 2021

Mapa českých automatizačních firem

Čím větší kruh, tím větší koncentrace automatizačních firem, i přesto, že nejvíce firem sídlí v hlavním městě, jihomoravské Brno drží druhou příčku.

Zdroj: HowToRobot: Market analysis of automation firms in Czech Republic 2021

Malé a střední podniky jako páteř automatizačního průmyslu

České automatizační společnosti ve většině případů odhalily i počet zaměstnanců ve firmách samotných. Drtivá většina z nich spadá do kategorie malých a středních podniků. Více než polovina pak má méně než 50 zaměstnanců. Nechybí ale i giganti, kteří jich mají 100x tolik, tedy více než 5 tisíc.

Z dánské zprávy je patrná důležitost malých a středních firem, které jsou páteří českého průmyslu, a které jsou proto důležité i pro budoucnost – právě u nich bude zásadní, jak dokážou implementovat moderní technologie do své výroby a zvýšit tak konkurenceschopnost celé republiky.

České automatizační společnosti podle počtu zaměstnanců

Zdroj: HowToRobot: Market analysis of automation firms in Czech Republic 2021

>>>Kompletní report českého trhu najdete zde.<<<


Další články