Čína kritizuje USA kvůli čipům

Zdroj: Pixabay
Byznys 24. 10. 2022

Čína kritizuje USA kvůli čipům

Čína kritizovala nejnovější rozhodnutí USA zpřísnit vývozní kontroly, které by Číně ztížily získávání a výrobu počítačových čipů. Podle agentury AP to označila za porušení mezinárodních hospodářských a obchodních pravidel.

„Z potřeby udržet si vědecko-technickou hegemonii zneužívají Spojené státy opatření pro kontrolu vývozu ke zlomyslnému blokování a potlačování čínských společností. Poškozuje to nejen legitimní práva a zájmy čínských společností, ale ovlivňuje to i zájmy amerických společností,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

Mao také uvedla, že americké „zbrojení a politizace“ vědy a techniky, jakož i hospodářských a obchodních otázek nezastaví čínský pokrok.

Tato slova pronesla poté, co USA aktualizovaly kontroly vývozu, které zahrnovaly přidání některých pokročilých, vysoce výkonných výpočetních čipů a zařízení pro výrobu polovodičů na seznam, jakož i nové licenční požadavky na položky, které by byly použity v superpočítači nebo pro vývoj polovodičů v Číně.

Spojené státy uvedly, že kontroly vývozu byly doplněny v rámci pokračujícího úsilí o ochranu národní bezpečnosti a zahraničněpolitických zájmů USA.

Vztahy mezi USA a Čínou se v posledních letech zhoršily kvůli technologickým a bezpečnostním otázkám. USA zavedly řadu opatření a omezení, jejichž cílem je zabránit Číně v získávání čipových technologií, zatímco Čína vyčlenila miliardy na investice do výroby polovodičů.

Toto napětí má dopad na polovodičové společnosti v USA i ve světě, které čipy vyvážejí nebo vyrábějí v Číně. Polovodičové společnosti, jako jsou Nvidia a AMD, zaznamenaly za poslední rok 40procentní pokles ceny akcií.

„Chápeme cíl zajistit národní bezpečnost a naléhavě žádáme americkou vládu, aby pravidla prováděla cíleně – a ve spolupráci s mezinárodními partnery – a pomohla tak vyrovnat podmínky a zmírnit nezamýšlené škody na amerických inovacích,“ uvedla v prohlášení Asociace polovodičového průmyslu, která zastupuje místní oborový průmysl.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články