;

Čína otestovala „kamikadze“ drony létající v roji

Články 06. 11. 2020

Čína otestovala „kamikadze“ drony létající v roji

Nová zbraň je schopná startovat z pozemních vozidel nebo helikoptér. Jde o jeden z čínských projektů propojujících armádní a soukromý sektor.

Podle informací od anonymního zdroje z čínské armády, které přinesl web South China Morning Post, vyvíjí říše středu nové nízkonákladové sebevražedné drony, které budou nasazovány v rojích k útokům na určené cíle.

Bezpilotní letoun s pevným křídlem, jak dokladuje video uveřejněné na YouTube, odzkoušel jeho výrobce, státem vlastněná firma China Electronics Technology Group Corporation, v průběhu září.

Vidíme zde skupiny dronů vystřelovaných z odpalovacího zařízení umístěného na korbě vojenského lehkého taktického vozidla. Součástí prezentace byla i ukázka „startu“ z letící helikoptéry.

Především ale jde o demonstraci, jak rychle mohou být roje sebevražedných dronů nasazeny ve válečné zóně. Pohyb v synchronizované skupině je pak řízen na dálku prostřednictvím zařízení připomínajícího tablet.

Ačkoli citovaný anonymní zdroj nechtěl zacházet do větších detailů, prozradil, že Čína pracuje na zdokonalení technologie dronů vyvinuté roku 2012, a to především pokud jde o zapracování nového hardwaru.

Skutečnost, že čínská armáda už používá sebevražedné drony, naznačují nějaký čas jak americká, tak čínská média. Insider, kterého zpovídal South China Morning Post, ale tvrdí, že jejich nasazení do akce zatím brání nevyřešené technické potíže.

Pořád ještě jsou v počáteční fázi vývoje a technické problémy je potřeba vyřešit,“ tvrdí anonymní zdroj z čínské armády. „Jednou z hlavních komplikací zůstává komunikační systém a především jeho ochrana před potenciálním rušením. Armádní vývojáři se musí potýkat s pomalými reakcemi užívané umělé inteligence.“

Autor: Petr Pláteník

Další články