Čínsko-arabské zásnuby znepokojují západní svět

Zdroj: Midjourney
Politika 23. 05. 2023

Čínsko-arabské zásnuby znepokojují západní svět

Saúdská Arábie se v březnu připojila k Šanghajské organizaci pro spolupráci (SOŠ), vlivné regionální alianci vedené Čínou. Vrásky z arabských námluv nemá jen Tchaj-wan, ale celý západní svět.

V mezinárodní politice není vstup zemí do nejrůznějších organizací nic neobvyklého, tento krok ale podle serveru The Conversation může znamenat mnohem více než jen sledovaní čistě ekonomických zájmů. Mohl by být signálem, že si ropná velmoc Saúdská Arábie vybírá stranu ve válce na Ukrajině.

Do tohoto kontextu zapadá jednání mezi Čínou a Saúdskou Arábií o tom, že by se jejich vzájemný obchod s ropou mohl odehrávat v digitálních jüanech. To by zrušilo dolarovou hegemonii v obchodování s černým zlatem.

Asijský pakt a Saúdská Arábie

Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS) zahrnuje téměř polovinu světové populace a přibližně třetinu světové ekonomiky v nominálním vyjádření v dolarech. V paritě kupní síly (PPP), což je pojem, který měří ekonomickou sílu upravenou o náklady na zboží v dané zemi nebo skupině zemí, představuje něco přes dvě pětiny.

Pro představu, země G7 mají mnohem menší počet obyvatel a v paritě kupní síly zahrnují asi třetinu světové ekonomiky. A nyní se k silné východní alianci připojuje na zdroje bohatá Saúdská Arábie. Pro světovou veřejnost bude zajímavé pozorovat, zda bude v organizaci působit pouze ekonomicky, či zda se zapojí i do jejích pravidelných vojenských aktivit.

Obavy Tchaj-wanu rostou

Čína se chce profilovat jako světová velmoc a využívá k tomu různé více či méně diplomatické prostředky. Čínský prezident Si Ťin-pching podle serveru The Conversation využívá válku na Ukrajině k tomu, aby otestoval odhodlání Západu bránit napadenou zemi a čeká až se vypotřebují jeho zásoby válečné munice a techniky, kterou je na pomoc zemi ochoten obětovat. Vývoj konfliktu mu zároveň umožní zhodnotit účinnost zbraní, které v rámci západní pomoci na Ukrajinu proudí.

S rostoucím vlivem Pekingu v oblasti se zvyšují obavy i Tchaj-wanu. Komunistická velmoc se natají záměry připojit ostrov k pevninské Číně. Začátkem dubna zorganizovala v jeho okolí vojenské cvičení a týden na to zakázala vplouvat lodím do oblasti severně od Tchaj-wanu kvůli „možnému pádu raketových trosek“.

Server The Conversation upozorňuje na to, že USA sice utužují vztahy se svými klíčovými spojenci, kteří by mohli podpořit jejich postoj k Tchaj-wanu, prostřednictvím NATO a Aukusu (trojstranný vojenský pakt USA, Austrálie a Velké Británie, pozn. red.), ale zároveň se jim vzdaluje rozvojový svět.

„Svět se právě stal mnohem složitějším,“ konstatuje The Conversation.

Autor: Alena Burešová

Další články